Garwolin w kapsule czasu dla przyszłych pokoleń

Drodzy Garwolinianie, Przyjaciele z przyszłości… tymi słowami zwróciła się do przyszłych mieszkańców miasta Burmistrz Marzena Świeczak w liście, który został umieszczony w garwolińskiej kapsule czasu. Kapsuła, w której zamknęliśmy znaki współczesności: pieniądze, prasę, zdjęcia, dokumenty i wiele innych przedmiotów przekazanych przez mieszkańców, została umieszczona na skwerze z okazji 600-lecia miasta.

Pod przewodnictwem księcia Janusza i księżnej Anny Mazowieckiej, w te role wcielili się Sławomir Ziędalski i Grażyna Makulec, uczestnicy uroczystej sesji Rady Miasta wyruszyli w orszaku na skwer “Solidarności” na dalszą część uroczystości jubileuszowych. Sekretarz Miasta Cezary Tudek odczytał akt nadania praw miejskich Garwolinowi przez księcia Janusza I, a było to 20 lipca 1423 roku. Burmistrz Marzena Świeczak przekazała życzenia, przesłanie potomnym. „Garwolin jest miejscem o silnej tożsamości lokalnej i duchu wspólnoty. W naszej kapsule czasu chcielibyśmy przekazać Wam tę wartość i zachęcić Was, abyście pielęgnowali więzi społeczne, pracowali wspólnie na rzecz dobra wspólnoty i wzmacniali jedność między mieszkańcami. Społeczność jest fundamentem naszego miasta i siłą napędową jego sukcesu. Każde pokolenie ma swoje wyzwania i okazje do twórczego działania. Wierzymy, że i Wy będziecie stawiać czoła wyzwaniom swojej epoki, podejmować nowe inicjatywy i rozwijać nasze miasto w zgodzie z duchem czasu. Zachęcamy Was do bycia otwartymi na nowe technologie, innowacje i możliwości rozwoju, które niewątpliwie pojawią się w przyszłości”- mówiła burmistrz.

Specjalnie wykonana na tą okoliczność kapsuła ze stali nierdzewnej, sygnowana w dwóch miejscach herbem miasta i logiem 600-lecia została dokręcona 16 śrubami i umieszczona w studzience z drenażem obok budynku na skwerze Solidarności. Miejsce ukrycia kapsuły zostało przykryte wiekiem z brązu, w kształcie symbolicznej pieczęci księcia Janusza I Starszego.

Co się znalazło w kapsule? 

W kapsule, o która będzie ukryta przez najbliższe 100 lat, oprócz listu do mieszkańców umieszczono: publikacje wydane przez miasto „Przedwojenny Garwolin z albumów mieszkańców”, „Na Mazowszu nad Wilgą” gawęda Tadeusza Zalewskiego, „Urodziłem się w Garwolinie”, „Garwolin 1939-1945”, „Spacerownik po Garwolinie”, album “Witczak-Witaczyński”, gadżety miejskie, zdjęcia w formie papierowej i na nośniku elektronicznym: pracowników Urzędu Miasta, Rady Miasta, Młodzieżowej Rady Miasta, Rady Seniorów, prasę codzienną wydaną 20 lipca 2023, Twój Głos – gazeta powiatu garwolińskiego, monety i nalewkę od burmistrz Marzeny Świeczak, banknoty od radnych miejskich, zestaw cen produktów spożywczych i przemysłowych, czytnik płyt, oranżadę garwolińską, spis pracowników magistratu. Najstarsza garwolińska parafia przekazała książkę z jubileuszu 600-lecia i pamiątkową statuetkę, garwolińskie przedszkola, żłobek miejski i szkoły podstawowe – gadżety, KLO – folder z okazji jubileuszu 25-lecia, starostwo powiatowe – maskotkę smoka, Centrum Sportu i Kultury włożyło do kapsuły medal z triathlonu i gazetę z Festiwalu na Senatorskiej, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna: zakładki, rys historyczny i materiały promocyjne. Naszywki na mundury przekazały: PSP Garwolin, KPP Garwolin i OSP: Zawady, Leszczyny i Garwolin a także stowarzyszenie Garda Garwolin. Klub Seniora i Polski Związek Emerytów i Rencistów przyszłym pokoleniom zostawili zdjęcia i spisane swoje historie, GKS Wilga – medal jubileuszowy, proporczyk, koszulkę i list, Truchtacz.pl – medale, NO NAME – kalendarz na 2023, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. PSK – gazetę jubileuszową, proporczyk, podkowę. Tadeusz Zalewski do kapsuły włożył wiersz z okazji 600-lecia a także dwie płyty Garwolińskiego Sekstetu Kameralnego: “Między dobrem a złem” i “Człowiek w bieli”. Swoje gadżety zostawiły media: Wirtualny Garwolin, eGarwolin i Podlasie 24.  Podczas uroczystości poseł Czesław Mroczek do kapsuły włożył pióro, poseł Terasa Wargocka – różaniec, dyrektor firmy Avon Jakub Żurowski – perfumy, radny Sejmiku Młodzieżowego Kacper Broniszewski – list do młodzieży.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel, z którym wystąpiliśmy na początku lipca i przekazali przedmioty do kapsuły. Naszą teraźniejszość złożyliśmy w sejfie, aby potomni mogli poznać swoją przeszłość sprzed wieku, dzisiejszy Garwolin, takim, jakim jest.

Zakopaniu kapsuły towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji jubileuszu. Możemy na niej przeczytać: “Pamięci naszych ojców i matek, którzy siłą własnych serc i rąk budowali historię tego miasta. Dla tych, którzy nadejdą po nas, by uszanowali dziedzictwo pokoleń i rozwinęli bycie wspólnotą. Ku chwale Boga i na pożytek ludziom”. Autorem projektu kapsuły czasu i tablicy pamiątkowej jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Mikulski, kapsułę wykonał Bogdan Dziubak. Na skwerze Solidarności odsłonięto również aleję im. 600-lecia miasta Garwolina.

Podczas okolicznościowych wystąpień, posłowie Iwona Kurowska, Kamila Gasiuk – Pichowicz, Teresa Wargocka, Grzegorz Woźniak, Czesław Mroczek, posłanka wielu minionych kadencji Stanisława Prządka oraz wicestarosta garwoliński Marek Ziędalski gratulowali włodarzom rozwoju miasta i przekazali życzenia mieszkańcom. Z koncertem wystąpił Andrzej Głowienka, pochodzący z Garwolina tenor mediolańskiej opery La Scala, kompozytor i poeta. Potem był okazały tort urodzinowy i taniec z epoki w wykonaniu Klubu Seniora przy Centrum Sportu i Kultury.

 

Zobacz również

Z biało-czerwoną na wodzie

Udostępnij Dzień Flagi to święto radosne i podniosłe. Nie inaczej było w tym roku. Centrum Sportu i Kultury  2 maja zaprosiło mieszkańców do – organizowanej...

Czytaj więcej

Mołdawski stand-up w bibliotece

Udostępnij W czwartek 23 maja o godzinie 17:00 zapraszamy do Biblioteki na wyjątkowe spotkanie z autorem znanego podcastu o polityce zagranicznej, podróżach i historii “Za...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta