Garwolin zamknięty w Kapsule Czasu

Jeszcze w lipcu na zrewitalizowanym Skwerze Solidarności w centrum Garwolina zakopiemy „Kapsułę Czasu” z okazji obchodów 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Co do niej schowamy? Wiele zależy od waszej pomysłowości.

20 lipca 1423 roku książę Janusz I nadał Garwolinowi prawa miejskie. Dokładnie 600 lat później, 20 lipca 2023 roku, złożymy naszą teraźniejszość w sejfie, aby potomni mogli poznać swoją przeszłość sprzed wieku, dzisiejszy Garwolin, takim, jakim jest. Garwolińska Kapsuła Czasu to instalacja jubileuszowa – pojemnik z nierdzewnej stali, który zostanie umieszczony w wykopanej studzience na Skwerze Solidarności w Garwolinie. Zostanie on przykryty specjalnie rzeźbionym wiekiem z brązu. Zakopaniu kapsuły będzie towarzyszyć także odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji jubileuszu. Kapsuła spędzi w ziemi najbliższe 100 lat.

Pozostaw ślad dla przyszłych pokoleń

Kapsuła pełnić będzie funkcję swego rodzaju archiwum, które zostanie otwarte kiedy nas już nie będzie. Dokładnie w roku 2123 w ramach obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Garwolinowi. W garwolińskiej kapsule czasu chcemy przenieść w czasie współczesną myśl w postaci różnego rodzaju przedmiotów.

Jakie przedmioty chcemy zamknąć w kapsule czasu?

Przede wszystkim pamiątki teraźniejszości, które są znakiem naszych czasów lub kojarzą się z życiem w naszym mieście. Mogą to być np. dokumenty, listy, zdjęcia, monety, wspomnienia itd. Ale ciekawą kwestią są także nasze obecne wyobrażenia rzeczywistości, z którą przyjdzie się mierzyć kolejnym pokoleniom. Nasze wizje przyszłości, czyli Garwolin za 100 lat w formie rysunku, pracy graficznej, wiersza czy opowiadania literackiego też będą stanowiły bezcenną pamiątkę po nas i źródło ciekawych informacji. Zachęcamy mieszkańców Garwolina do podzielenia się z nami swoimi pomysłami, na temat artefaktów, które wspólnie zamkniemy w kapsule. A może chcesz przekazać osobistą rzecz?

Jak zgłosić pomysł lub przedmiot?

Pomysły na przedmioty, które włożymy do kapsuły, wysyłajcie na adres mailowy 600lat@garwolin.pl lub złóżcie osobiście w Urzędzie Miasta Garwolina, ul. Staszica 15, 08-400 Garwolin. Dla ułatwienia udostępniamy Państwu formularz, który należy wypełnić i dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 14 lipca br. W formularzu możesz wpisać zarówno pomysł i go uzasadnić lub nazwę i opis przedmiotu, który chciałbyś przekazać. Wówczas do formularza należy dołączyć dodatkowo zdjęcie przedmiotu w formacie jpg w rozdzielczości umożliwiającej czytelność obrazu. Nie zapomnij wpisać swoich danych kontaktowych, z przyjemnością pochwalimy i podzielimy się Twoją inicjatywą z wszystkimi mieszkańcami Garwolina.

Liczba artefaktów do złożenia w kapsule będzie ograniczona z uwagi na jej rozmiar i gabaryty. W związku z czym wybierzemy te współcześnie najbardziej znaczące, najciekawsze lub najbardziej wartościowe. Przekazanie przedmiotu do złożenia w kapsule jest równoznaczne z nieodpłatnym przeniesieniem na Miasto Garwolin prawa własności.

Może to właśnie Ty będziesz pomysłodawcą przedmiotu, który zostanie zamknięty w kapsule? Jesteśmy pewni, że wszystko co włożymy do kapsuły, z pewnością za 100 lat będzie cenniejsze od złota.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY KAPSUŁA CZASU_GARWOLIN.docx

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY KAPSUŁA CZASU_GARWOLIN.pdf

Zobacz również

Patriotyzm konsumencki – to lubię!

Udostępnij #KupujŚwiadomie to hasło kampanii prowadzonej przez KOWR zachęcającej do świadomego wyboru produktów z oznaczeniami i certyfikatami żywności, do których należą: znak PRODUKT POLSKI, logo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta