233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – uroczyste obchody

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 r., była pierwszą w Europie i drugą na świecie przyjętą konstytucją, które regulowała funkcjonowanie państwa. Garwolińskie miejsko-powiatowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, następnie ruszył przemarsz uczestników uroczystości, pocztów sztandarowych w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin pod obelisk przy ZS nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak zaprosili na powiatowo-miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią koncelebrowaną w kościele Matki Bożej Częstochowskiej pod przewodnictwem dziekana dekanatu garwolińskiego ks. kan. Stanisława Szymusia.

Po mszy uczestnicy przeszli pod obelisk przy Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, gdzie kontynuowano uroczystości. Wicedyrektor szkoły Grzegorz Rybak przywitał zaproszonych gości po czym Norbert Wilbik odczytał w imieniu starosty przemówienie okolicznościowe. “O Konstytucji 3 maja słów kilka” – to tytuł spektaklu słowno-muzycznego przygotowanego z tej okazji przez uczniów ZS nr 2 w Garwolinie, który zakończył uroczystości.

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć interwencja militarna Rosji udaremniła reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., to do dzisiaj Konstytucja 3 maja jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Główne zasady Konstytucji 3 Maja, takie jak suwerenność narodu, wolność słowa, równość obywateli i podział władzy, są fundamentami współczesnego państwa polskiego. To one wpisują się w ideę państwa, w którym obywatele mają prawo do uczestniczenia w procesie politycznym i wpływania na kształtowanie swojego kraju. Ta idea, która była nowatorska w tamtym czasie, jest nadal aktualna i ważna dla nas dzisiaj. – mówi burmistrz Marzena Świeczak

Wydarzeniami towarzyszącymi oficjalnym obchodom były: IX Duathlon Garwoliński, koncert z okazji Święta Konstytucji i Dnia Flagi w dworku w Miętnem, spływ kajakowy, quiz online i Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Powiatu Garwolińskiego.

Zobacz również

Pobiegli z fantazją ułańską

Udostępnij 12 maja odbył się drugi bieg cyklu Grand Prix Ziemi Garwolińskiej. Spośród czterech wydarzeń ten ma swój wyjątkowy rys. Nazwany jest Biegiem ułańskim, bo...

Czytaj więcej

Komisja Rewizyjna Zaproszenie

Udostępnij W dniu 21 maja 2024 roku (wtorek) o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Garwolinie, ul. Staszica 15 odbędzie się posiedzenie Komisji...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta