Z miłości do Ojczyzny

82 lata temu – 14 lutego 1942 roku – Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. W rocznicę tego wydarzenia delegacje kombatantów, samorządów: Miasta Garwolina i Powiatu Garwolińskiego oraz służb mundurowych spotkali się, by oddać hołd żołnierzom Armii Krajowej.

Delegacje: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód “Gołąb” z Prezesem Antonim Frąckiewiczem, samorządu Miasta Garwolina na czele z Sekretarzem Cezarym Tudkiem, Powiatu Garwolińskiego na czele z Wicestarostą Markiem Ziędalskim, oraz przybyłe służby mundurowe i reprezentanci szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku ku czci żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Gołąb.

To symboliczne podziękowanie żołnierzom AK za bohaterską obronę Ojczyzny, za walkę ze wszystkich sił o jej  wyzwolenie z niewoli, i za to, że dla wielu z nich ta walka trwała zgodnie z przysięgą aż do ofiary życia. Następnie w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie została odprawiona Msza św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy AK.

Największa podziemna armia świata powstała z miłości do Ojczyzny, rozrywanej przed dwóch okupantów. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tys. osób, których serca biły dla Polski. Nazwa „AK” w późniejszym czasie, stała się jednym z najważniejszych symboli dążeń do niepodległości. To właśnie AK w czasach niemieckiego terroru kształtowała postawy setek tysięcy Polaków, dawała nadzieję w trudnych chwilach i podtrzymywała ducha walki.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta