Otwarcie skweru Solidarności w Garwolinie

Poniedziałek 19 czerwca był wyjątkowym dniem dla społeczności Garwolina, ponieważ świętowaliśmy uroczyste otwarcie odnowionego skweru Solidarności. To miejsce, które odgrywa ważną rolę w naszym życiu, w którym możemy spotykać się, odpoczywać i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. Dzięki rewitalizacji, skwer nabrał nowego blasku i staje się prawdziwą perełką naszego miasta.

We wrześniu 2019 roku Urząd Miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji Skweru Solidarności w centrum Garwolina. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu, pod względem architektonicznym, wizualnym, użytkowym i ekonomicznym. Spośród 5 prac, które wpłynęły do urzędu komisja konkursowa w składzie Cezary Tudek, Marek Mikulski, Anna Urlich-Winiarek, Sławomir Jakubaszek, Wojciech Zalewski oraz Karolina Mikulska  dokonała wnikliwej oceny i w grudniu 2019 roku wyłoniła zwycięzcę. Autorami koncepcji a następnie projektu na rewitalizację są Adam Krzysztofiak i Szymon Wajda z Wrocławia.

Projektanci dokonali wnikliwej analizy, również historycznej, skweru. Dostrzegli, że duże znaczenie dla analizowanej przestrzeni ma przede wszystkim bezpośrednie sąsiedztwo z terenem (dawniej placem) Kościoła Przemienienia Pańskiego jak i z samym obiektem zabytkowej Kolegiaty, który stanowi tzw Landmark – dominantę analizowanego obszaru. Przy rewitalizacji skweru zaplanowano wykonanie reprezentacyjnego ciągu pieszo-jezdnego z osią widokową skierowaną na zabytkową Kolegiatę. Miało to za zadanie podniesienie rangi i charakteru obszaru stanowiącego centrum miasta. Teren skweru podzielono na kilka stref: reprezentacyjny ciąg pieszy wzdłuż ul Kościuszki- szeroki, reprezentacyjny, pasaż którego krawędź wewnętrzna została wyznaczona przez istniejące pierzeje, strefa publicznego deptaku, która będzie kierowała wzrok na fasadę zabytkowego kościoła, lokalne centrum – plac z fontanną, wielofunkcyjnym budynkiem usługowym oraz „zielone oazy”- miejsca z ławeczkami pośród drzew, traw i krzewów. Ciągi piesze pomiędzy klombami zaprojektowano z ekologicznych przepuszczalnych nawierzchni mineralno-żywicznych.

Dziś patrząc na zrewitalizowany skwer możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy. Rewitalizacja skweru była jednym z naszych priorytetów. Mieliśmy świadomość, że to miejsce odgrywa ważną rolę w naszym mieście. Skwer to miejsce, gdzie spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, gdzie dzieci bawią się i uczą, a dorośli odpoczywają i relaksują się. Dlatego postanowiliśmy nadać mu nowe życie, dostosowując je do naszych współczesnych potrzeb. Zrobiliśmy to razem. To symboliczne miejsce, które odzwierciedla nasze wspólne wartości i naszą troskę o środowisko naturalne. Zadbaliśmy o zieleń, nasadzając nowe drzewa i kwiaty, tworząc przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi i relaksowi. Skwer stanowi serce naszego miasta. I za to serce dziękuję bardzo wszystkim, którzy z wielkim zaangażowaniem tworzyli i przyczynili się do zrewitalizowania tego miejsca – podkreślała Marzena Świeczak Burmistrz Miasta Garwolina.

Burmistrz miasta podziękowała osobom zaangażowanym w ten projekt, w szczególności premierowi Henrykowi Kowalczykowi i senator Marii Koc, którzy od początku wspierali ten pomysł, radnym miasta oraz radnemu powiatowemu Marcinowi Kobusowi za zaangażowanie na każdym etapie realizacji,  pracownikom urzędu miasta, którzy od samego początku pracowali nad rewitalizacją, dbając o każdy jej szczegół oraz Tomaszowi Piwońskiemu – lokalnemu przedsiębiorcy, który podjął się realizacji zadania jako główny wykonawca. Dziękujemy również innym „dobrym duchom”, którzy uwierzyli w nasz projekt Kazimierzowi Gizińskiemu oraz ówczesnemu premierowi Jarosławowi Gowinowi.

Przeżywając jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich dziękuję raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego projektu. Niech ten skwer stanie się symbolem naszej jedności, troski o środowisko i dążenia do stworzenia jeszcze lepszego miasta dla przyszłych pokoleń – podsumowała burmistrz.

Koszt realizacji inwestycji wynikający z podpisanej umowy z Wykonawcą wyniósł ok 2,5 mln zł a miasto pozyskało na ten cel 1,6 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach rewitalizacji: powstały nowe nasadzenia drzew, krzewów, wieloletnich bylin okrywowych, a także szeroki ciąg pieszo-jezdny oraz deptak z osią widokowa na kościół; wymieniono oświetlenia oraz nawierzchnie; ponadto: dokonano montażu elementów małej architektury; postawiono uniwersalny budynek usługowy oraz podświetlaną fontannę. Zrewitalizowany obszar to ok. 3000 m².

W trakcie otwarcia skweru odbyło się także zaprezentowanie znaczka wydanego przez Pocztę Polską z okazji 600-lecia Garwolina, oraz rozstrzygnięcie konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich na „Patriotyczny wypiek – bo w Polsce jest smacznie” organizowanego przez stowarzyszenie Kobiety wspierają kobiety. Patronat nad wydarzeniem objęła Marszałek Maria Koc.

Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich zaangażowanych i przecięcia wstęgi. Ksiądz prałat Stanisław Szymuś poświęcił zrewitalizowany skwer.

Wszystkim przybyłym umilił czas Norbi wykonując swoje utwory.

Informacja prasowa: oprac. UM Garwolin, zdj. Starostwo Powiatowe w Garwolinie

Zobacz również

Z biało-czerwoną na wodzie

Udostępnij Dzień Flagi to święto radosne i podniosłe. Nie inaczej było w tym roku. Centrum Sportu i Kultury  2 maja zaprosiło mieszkańców do – organizowanej...

Czytaj więcej

Mołdawski stand-up w bibliotece

Udostępnij W czwartek 23 maja o godzinie 17:00 zapraszamy do Biblioteki na wyjątkowe spotkanie z autorem znanego podcastu o polityce zagranicznej, podróżach i historii “Za...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta