Festyn św Anny – patronki Garwolina

Uroczyste obchody Dnia Św. Anny – Patronki Garwolina odbyły się w niedzielę 23 lipca. Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. Stanisław Szymuś oraz Burmistrz Miasta Marzena Świeczak zaprosili do udziału we mszy świętej odpustowej o godz. 12.00, a po niej na festyn rodzinny w parafialnych ogrodach, który rozpoczął się o godz. 15.00. Tegoroczne wydarzenie było realizowane w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Garwolin.

Kilkaset osób wzięło udział w organizowanym w ogrodach parafii Przemienienia Pańskiego festynie ku czci św. Anny – patronki miasta. Z estrady płynęły dźwięki znanych i lubianych piosenek wykonywanych przez niezawodnych artystów z Klubu Seniora „Chwilo trwaj” oraz Szkolną Bandę Muzyczną z ZS nr 2. Potem na estradzie królowały panie z Moko-Bęc, które porwały licznie zgromadzonych mieszkańców do tańca. Na zakończenie trwającego kilka godzin festynu wystąpiła gwiazda wieczoru, którą bez wątpienia była Warszawska Ferajna oraz Kate. Wśród starych drzew prezentowały się KGW z lokalnymi smakołykami, Stowarzyszenie Rodzina Rodzinie, Komenda Powiatowa Policji, garwolińscy seniorzy, Nadleśnictwo Garwolin, grupa proobronna „GARDA” i wiele innych. Były pokazy straży i policji oraz wesołe miasteczko dla dzieci.


Pierwsza parafia w Garwolinie powstała w XVI w. dzięki księżnej Annie Mazowieckiej pod wezwaniem swej Patronki św. Anny. Od tamtego czasu kult św. Anny trwa wśród mieszkańców miasta Garwolina. Św. Anna otaczana jest przez garwolinian czcią od blisko 300 lat. Obraz św. Anny Samotrzeciej, który znajdował się w kościele księżnej Anny, po pożarze tej świątyni został przeniesiony do kościoła Przemienienia Pańskiego, gdzie znajduje się do dziś w bocznym ołtarzu. Istnieje także legenda wyjaśniająca początki tego kultu. Panowała przed laty ogromna susza. W obliczu klęski żywiołowej skutkującej głodem parafianie Garwolina wzięli obraz św. Anny i zaczęli obchodzić wioski wokół miasta. Kiedy już wracali do kościoła, spadł rzęsisty deszcz. Od tego momentu rozpoczął się kult św. Anny w naszej parafii i w całym mieście.

5 sierpnia 2018 r. w Garwolinie odbyły się uroczystości rocznicowe 600-lecia parafii podczas których ogłoszono św. Annę patronką miasta, odsłonięto oraz poświęcono pomnik św. Anny na placu przed kolegiatą.

Fot. lokalnyatrakcyjnyszlak.pl

 

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta