Boisko marzeń w Garwolinie już jest

Uroczyście i oficjalnie otworzyliśmy boisko ze sztuczną nawierzchnią na stadionie miejskim w Garwolinie. Ta inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc przyjaciół. Nie byłaby możliwa, gdyby nie praca zespołowa. Nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie udzielone z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz rządowych środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Wszystko zaczęło się od wizyty Marszałka Adama Struzika i Wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej w Garwolinie. Rozmawialiśmy o potrzebach Garwolina i wtedy też padła deklaracja, że Mazowsze nam pomoże. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa i dumna, że nasze miasto ma takich przyjaciół.  Szczególne podziękowania kieruje ku obecnej wśród nas Marszałek Województwa Mazowieckiego Pani Janinie Ewie Orzełowskiej – powiedziała Burmistrz Miasta Marzena Świeczak przybliżając zgromadzonym historię modernizacji obiektu. – Dzięki przyjaciołom z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej i z Małopolski, udało nam się pozyskać kolejne dofinansowanie na boisko. Możemy teraz powiedzieć: marzenia się spełnia. Sztuczne boisko będzie miejscem nie tylko rywalizacji sportowej, ale także przestrzenią, gdzie mieszkańcy Garwolina będą mogli się spotykać, integrować czy budować lokalną wspólnotę. Bo sport ma to do siebie, że niezwykle jednoczy ludzi niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy poglądów – podkreśliła włodarz.

Liczby robią wrażenie. 3 389 618,01 zł to całkowity koszt przebudowy boiska. Z czego jedynie 7 % to nasz koszt, koszt budżetu miasta Garwolina. Pozostałą część stanowiło dofinansowanie z dwóch źródeł: 1 450 000,00 zł z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach “Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego” i 1 694 470,00 z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury sportowej.

Z obiektu można korzystać cały rok. Oprócz sztucznej murawy i montażu bramek, zainstalowano oświetlenie, piłkochwyty i wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Boisko spełnia surowe normy jakościowe, które sprawdzone i potwierdzone zostały specjalistycznymi badaniami oraz certyfikatem FIFA Quality. Wykonawca inwestycji firma Panorama Obiekty Sportowe Sp. z o.o., mimo że wyłoniona dopiero w czwartym przetargu, okazała się strzałem w dziesiątkę.

Podczas uroczystości podkreślano, że to nie koniec modernizacji przy Olimpijskiej. Za chwilę zostanie oddane do użytku lodowisko, w przyszłym roku boisko piłkarskie z nawierzchniami naturalnymi, pełnowymiarowa bieżnia lekkoatletyczną i zadaszona widownia.

Już za kilka miesięcy będziemy mieli nowoczesny, pięknie położony, wielofunkcyjny ośrodek sportowy tętniący życiem, funkcjonujący siedem dni w tygodniu, w lecie i zimą, składający się z wielofunkcyjnej pływalni, lodowiska sztucznego, boisk z nawierzchnią naturalną i sztuczną, bieżni, trybun, kortów tenisowych i zaplecza administracyjno-szatniowego. Jestem przekonany, że mieszkańcy Garwolina będą dumni z tej infrastruktury i będą z niej korzystać – mówił Jarosław Kargol dyrektor Centrum Sportu i Kultury – jednostki miejskiej, która zarządza obiektami.

– Mamy obiekt na miarę XXI wieku, który będzie służył nie tylko 17 drużynom Wilgi Garwolin, ale także kolejnym pokoleniom – podkreślał prezes GSK Wilgi Garwolin Waldemar Mrugała. Po symbolicznym przecięciu wstęgi obiekt poświęcił proboszcz garwolińskiej parafii ks. kan. Stanisław Szymuś.

Oprócz oficjalnego otwarcia boiska na stadionie przy Olimpijskiej odbył się piknik sportowy „Olimpijska jesień – Mazowsze zdrowo i sportowo” zorganizowany przez gospodarzy: CSiK, GKS Wilga Garwolin, Miasto Garwolin oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Zawody sportowe składające się z pięciu konkurencji – skoku w dal, rzutu do kosza, strzału z łuku, gry w lotki i slalomu zakończonego strzałem na bramkę poprzedziła profesjonalna rozgrzewka poprowadzona przez Arkadiusza Onyszkę, byłego bramkarza i reprezentanta Polski. Nasz specjalny gość opowiedział także młodym sportowcom o swojej karierze, a także wręczył nagrody zwycięzcom zmagań. Na koniec gola z rzutu karnego Arkadiuszowi Onyszce próbowali strzelić Janina Ewa Orzełowska, Marzena Świeczak, Waldemar Mrugała i Jarosław Kargol. Udało się to tylko ostatniemu.

Zobacz również

Z biało-czerwoną na wodzie

Udostępnij Dzień Flagi to święto radosne i podniosłe. Nie inaczej było w tym roku. Centrum Sportu i Kultury  2 maja zaprosiło mieszkańców do – organizowanej...

Czytaj więcej

Mołdawski stand-up w bibliotece

Udostępnij W czwartek 23 maja o godzinie 17:00 zapraszamy do Biblioteki na wyjątkowe spotkanie z autorem znanego podcastu o polityce zagranicznej, podróżach i historii “Za...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta