Premiera książki i wspomnienie Józefa Siarkiewicza

Miasto Garwolin wydało nową publikację “Urodziłem się w Garwolinie”. Na blisko 100 stronach publikacji znaleźć można spisane opowiadania Józefa Siarkiewicza, zdjęcia jego samego oraz miejsc z nim związanych. W miniony czwartek odbyła się premiera książki z udziałem współautorów: Adama Grzegorza Makulca, Dariusza Szubińskiego, Justyny Dybcio i Katarzyny Baranowskiej.

Spotkanie promujące książkę odbyło się 1 lipca o godz. 18:00 w ogrodzie Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zebranych gości przywitała Beata Pasternak Kierownik Wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych. Witam zebranych na spotkaniu poświęconym Józefowi Siarkiewiczowi – fizykowi, chemikowi, matematykowi, wybitnemu pedagogowi związanemu przez wiele lat z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 w Garwolinie. Dla wielu pokoleń stał się symbolem. Postacią wpisaną na stałe w krajobraz miasta, patriotycznych i religijnych uroczystości. Pan Józef w 2018 roku uchwałą Rady Miasta Garwolin otrzymał tytuł “Zasłużonego dla Miasta Garwolina”. Zmarł 18 stycznia 2020 roku w wieku 93 lat. I choć fizycznie nie ma go dziś już z nami, to czujemy mocno jego obecność. A to m.in. za sprawą inicjatywy czterech osób i ich dzieła – rozpoczęła.

Na blisko 100 stronach nowej publikacji znaleźć można spisane opowiadania Józefa Siarkiewicza, zdjęcia jego samego oraz miejsc z nim związanych autorstwa Dariusza Szubińskiego. Materiał do powstania książki został zgromadzony w trakcie wielogodzinnych rozmów prowadzonych przez Adama Grzegorza Makulca – inicjatora całego projektu oraz Dariusza Szubińskiego. Podczas tych rozmów powstała także część zdjęć, które można zobaczyć w książce. Na fotografiach został uwieczniony pan Józef podczas opowiadanych przez niego historii – raz uśmiechnięty, raz zamyślony, gestykulujący. Transkrypcję nagrań, kompozycję opowiadań oraz redakcję tekstu wykonały Justyna Dybcio i Katarzyna Baranowska. Zamknięte na kartach książki opowiadania pana Józefa zostały opracowane, ale w taki sposób, by jak najwierniej odtworzyć styl wypowiedzi pana Józefa.

Zebraliśmy się dziś, w dni urodzin Pana Józefa nieprzypadkowo. To urodzinowo – wspominkowe spotkanie. Gdyby żył miałby 95 lat. Bo 1 lipca to dzień jego urodzin. Gratuluje serdecznie pomysłodawcom projektu i wszystkim, którzy przyczynili się do tych wyjątkowych wspomnień – powiedziała podczas premiery książki Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, dzięki której udało się wydać publikację z środków budżetu miasta i z pozyskanych środków zewnętrznych. Kwota pomocy to ponad 36 tys. zł.

Wśród zgromadzonych na spotkaniu gości nie zabrakło brata Pana Józefa – Romana Stefana Siarkiewicza, który opowiedział zebranym historię rodziny Siarkiewiczów. Gratulując współautorom podsumował: Za późno wy młodzi, wzięliście się za pisanie tych wspomnień. Współczuję wam tej pracy, tu trzeba było mieć dużo cierpliwości – dodał doceniając nakład pracy autorów.

To była ciążka praca, ale to była także ogromna przyjemność i ogromny zaszczyt. Chciałabym, żeby to wybrzmiało, bo podkreślamy, że nie było to łatwe zadanie, ale my wszyscy mieliśmy takie poczucie, szczególnie po śmierci Pana Józefa, ze musimy to zrobić i że jesteśmy wyróżnieni, że dane jest nam pracować nad tą książką – podkreśliła współautorka Justyna Dybcio.

Były rozmowy między nami prowadzone, że nie wszystko w książce jest poruszone. Natomiast ja mam głębokie przekonanie, że ta książka nie jest kompendium wiedzy. Nie zgłębia i nie wyczerpuje wszystkich tematów, które się pojawiają. Ale ta książka jest formą pewnej klamki, pewnego wytrychu, jest pewnym początkiem. Jeżeli ktoś będzie chciał podjąć to wyzwanie i rzeczywiście dopełnić tej opowieści to wierze, że ta książka jest tą iskierką. Naszym celem było przede wszystkim to, żeby zachować w publikacji ducha Pana Józefa i jego postawę – zaznaczył współautor Dariusz Szubiński.

Wszyscy współautorzy podzielili się m.in. historią powstania książki oraz ciekawostkami i anegdotami związanymi z pracą przy publikacji z Panem Józefem. Natomiast swoimi wspomnieniami związanymi z postacią Pana Józefa podzielili się goście m.in. nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1: Jan Tabisz i Jarosław Kargol, dawni uczniowie, miejscy radni Andrzej Ostolski i Marek Jonczak, znajomi, mieszkańcy Garwolina. Zebrani usłyszeli także głos Pana Józefa we fragmentach rozmów, z których powstała książka oraz otrzymali egzemplarze książki, by opowiadania pana Józefa zabrać ze sobą do domu.  Dla tych, którzy nie mogli dotrzeć na spotkanie promocyjne mamy dobre wieści – od dziś do wyczerpania zapasów będzie można otrzymać książkę w Biurze Obsługi Interesanta (odbiór osobisty poniedziałek-piątek 7.00-15.00 / nie prowadzimy wysyłki). Nadal również można obejrzeć wystawę ze zdjęciami i wypowiedziami Pana Józefa, która jest umieszczona na ogrodzeniu kolegiaty od strony ulicy Staszica. Pisaliśmy o niej tu https://garwolin.pl/jozef-siarkiewicz-urodzilem-sie-w-garwolinie/

Wydawcą publikacji jest Miasto Garwolin. Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja pn. Promocja obszaru Lokalnej Grupy Działania – Forum Powiatu Garwolińskiego – poprzez publikację „Urodziłem się w Garwolinie” mająca na celu promowanie obszaru LSR współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem operacji oraz wydawcą jest Miasto Garwolin.

Zobacz również

Budynek Urzędu Miasta w Garwolinie

Informacja

Udostępnij Urząd Miasta w Garwolinie informuje, że zgodnie z komunikatem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w dniu 5 listopada 2021 r. na godz. 12.00 planowane...

Czytaj więcej

Uratuj stare nagrobki! Wesprzyj kwestę!

Najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku. Urzekają swoim pięknem, ale z roku na rok niszczeją. 1 listopada odbędzie I Kwesta na Rzecz Ratowania Najstarszych Nagrobków na Garwolińskim Cmentarzu.

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta