Józef Siarkiewicz „Urodziłem się w Garwolinie”

Obraz dzieciństwa i historie z młodości. Wspomnienia najbliższej rodziny, a także wielu osób bliskich jego sercu, choć niespokrewnionych. A to wszystko w opowiadaniach pełnych detali, z których wyłania się niesamowity obraz dawnego Garwolina. Książka ze wspomnieniami Józefa Siarkiewicza za chwilę trafi w ręce mieszkańców. Od dziś można także oglądać wystawę ją promującą.

Józef Siarkiewicz – fizyk, chemik, matematyk, wybitny pedagoga związany przez wiele lat z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 w Garwolinie. Dla wielu pokoleń stał się symbolem. Postacią wpisaną na stałe w krajobraz miasta, patriotycznych i religijnych uroczystości. Swoim uczniom nie tylko przekazywał wiedzę, ale także wychowywał w duchu poszanowania ojczyzny, historii i drugiego człowieka. Dbał, by młodszym pokoleniom przekazywać historie lat minionych i robił to z niezwykłą precyzją i w charakterystyczny dla siebie sposób.

„Urodziłem się w Garwolinie” – właśnie taki tytuł nosi publikacja, w której na blisko 100 stronach znaleźć można spisane opowiadania Józefa Siarkiewicza oraz zdjęcia jego samego oraz miejsc z nim związanych autorstwa Dariusza Szubińskiego. Materiał do powstania książki został zgromadzony w trakcie wielogodzinnych rozmów prowadzonych przez Adama Grzegorza Makulca, inicjatora całego projektu oraz Dariusza Szubińskiego.

Podczas tych rozmów powstała także część zdjęć, które można zobaczyć w książce. Na fotografiach został uwieczniony pan Józef podczas opowiadanych przez niego historii – raz uśmiechnięty, raz zamyślony, gestykulujący.

Transkrypcję nagrań, kompozycję opowiadań oraz redakcję tekstu wykonały Justyna Dybcio i Katarzyna Baranowska. Zamknięte na kartach książki opowiadania pana Józefa zostały opracowane, ale w taki sposób, by jak najwierniej odtworzyć styl wypowiedzi pana Józefa.

Premiera książki oraz wieczór wspomnieniowy poświęcony Józefowi Siarkiewiczowi odbędzie się 1 lipca, w rocznicę jego urodzin, w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Szczegóły wkrótce.  Wtedy także będzie możliwość otrzymania książki. Dobra informacja dla tych, którzy nie mogą doczekać się spotkania z jego opowiadaniami, jest taka, że przedpremierowo ograniczona liczba egzemplarzy książki będzie także dostępna w Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. Będzie ją można otrzymać w niedzielę, 20 czerwca, o godzinie 11:00 na Skwerze Solidarności w Garwolinie.

Od dzisiaj można także oglądać wystawę plenerową promującą książkę. Wystawa została wyeksponowana na ogrodzeniu garwolińskiej kolegiaty. Dziękujemy Proboszczowi Kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. kanonikowi Stanisławowi Szymusiowi za współpracę i pomoc.

Wydawcą publikacji i beneficjentem zadania jest Miasto Garwolin. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz budżetu Miasta Garwolina.

Fot. Dariusz Szubiński

Zobacz również

Biblioteka zaprasza w marcu

Udostępnij Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza w marcu na wiele atrakcji dla małych i dużych. Zerknijcie na kalendarium. Udostępnij Podobne tematyKoncert uczniów z ogniska...Zaproszenie - Komisja...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta