Józef Siarkiewicz „Urodziłem się w Garwolinie”

Obraz dzieciństwa i historie z młodości. Wspomnienia najbliższej rodziny, a także wielu osób bliskich jego sercu, choć niespokrewnionych. A to wszystko w opowiadaniach pełnych detali, z których wyłania się niesamowity obraz dawnego Garwolina. Książka ze wspomnieniami Józefa Siarkiewicza za chwilę trafi w ręce mieszkańców. Od dziś można także oglądać wystawę ją promującą.

Józef Siarkiewicz – fizyk, chemik, matematyk, wybitny pedagoga związany przez wiele lat z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 w Garwolinie. Dla wielu pokoleń stał się symbolem. Postacią wpisaną na stałe w krajobraz miasta, patriotycznych i religijnych uroczystości. Swoim uczniom nie tylko przekazywał wiedzę, ale także wychowywał w duchu poszanowania ojczyzny, historii i drugiego człowieka. Dbał, by młodszym pokoleniom przekazywać historie lat minionych i robił to z niezwykłą precyzją i w charakterystyczny dla siebie sposób.

„Urodziłem się w Garwolinie” – właśnie taki tytuł nosi publikacja, w której na blisko 100 stronach znaleźć można spisane opowiadania Józefa Siarkiewicza oraz zdjęcia jego samego oraz miejsc z nim związanych autorstwa Dariusza Szubińskiego. Materiał do powstania książki został zgromadzony w trakcie wielogodzinnych rozmów prowadzonych przez Adama Grzegorza Makulca, inicjatora całego projektu oraz Dariusza Szubińskiego.

Podczas tych rozmów powstała także część zdjęć, które można zobaczyć w książce. Na fotografiach został uwieczniony pan Józef podczas opowiadanych przez niego historii – raz uśmiechnięty, raz zamyślony, gestykulujący.

Transkrypcję nagrań, kompozycję opowiadań oraz redakcję tekstu wykonały Justyna Dybcio i Katarzyna Baranowska. Zamknięte na kartach książki opowiadania pana Józefa zostały opracowane, ale w taki sposób, by jak najwierniej odtworzyć styl wypowiedzi pana Józefa.

Premiera książki oraz wieczór wspomnieniowy poświęcony Józefowi Siarkiewiczowi odbędzie się 1 lipca, w rocznicę jego urodzin, w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Szczegóły wkrótce.  Wtedy także będzie możliwość otrzymania książki. Dobra informacja dla tych, którzy nie mogą doczekać się spotkania z jego opowiadaniami, jest taka, że przedpremierowo ograniczona liczba egzemplarzy książki będzie także dostępna w Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. Będzie ją można otrzymać w niedzielę, 20 czerwca, o godzinie 11:00 na Skwerze Solidarności w Garwolinie.

Od dzisiaj można także oglądać wystawę plenerową promującą książkę. Wystawa została wyeksponowana na ogrodzeniu garwolińskiej kolegiaty. Dziękujemy Proboszczowi Kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. kanonikowi Stanisławowi Szymusiowi za współpracę i pomoc.

Wydawcą publikacji i beneficjentem zadania jest Miasto Garwolin. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz budżetu Miasta Garwolina.

Fot. Dariusz Szubiński

Zobacz również

20 lat samorządności młodzieży w Garwolinie!

Udostępnij Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina Jan Garwoliński oraz Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacper Broniszewski zapraszają na obchody jubileuszu 20-lecia Młodzieżowej Rady Miasta w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta