Mazowieckie muzea zapraszają do zwiedzania

Część mazowieckich muzeów i skansenów jest już gotowa na ponowne przyjęcie turystów. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, podczas zwiedzania obowiązują określone środki ostrożności. Cały czas można także korzystać z oferty instytucji kultury online.

Na turystów czekają już m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Mazowieckie w Płocku,  Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Stacja Muzeum czy Zamek w Liwie. Otwarcie placówek kulturalnych poprzedziły konsultacje ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. Aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, wprowadzono nowe zasady zwiedzania. Dotyczą one powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowania odpowiedniego dystansu, ale też dezynfekcji rąk. W salach wystawienniczych może przebywać określona liczba osób, kasy zostały odgrodzone, a urządzenia dotykowe wyłączone. Szczegółowe zasady zwiedzania należy sprawdzać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych poszczególnych instytucji kultury.

W znacznej części działalność muzeów przeniosła się do sieci. Na stronach internetowych i w mediach społecznościowych nasze instytucje kultury są bardzo aktywne, udostępniają wiele ciekawych wystaw czy organizują warsztaty. Muzea i skanseny zaczynają też otwierać dla turystów swoje siedziby, oczywiście zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i wszelkimi środkami ostrożności. To dobra wiadomość, ponieważ branża turystyczna dotkliwie odczuwa skutki epidemii – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Dla zwiedzających Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie otwarte od 18 maja. Wtedy też będzie można zwiedzić wystawę „Wędrówka do świętości”. Ekspozycja powstała w hołdzie dla Św. Jana Pawła II i prezentuje najcenniejsze pamiątki związane z turystyczno-sportowym obliczem Ojca Świętego, m.in. kajak i kamień z Mount Everestu, portrety oraz medale, monety i numizmaty. Wystawie towarzyszyć będzie reportaż „Wędrówka do świętości”, w którym pokazana zostanie droga Karola Wojtyły, gimnazjalisty, kleryka, kapłana, biskupa, papieża do świętości. Premierowa emisja reportażu planowana jest w sobotę 16 maja na muzealnym kanale YouTube, Facebooku i stronie internetowej.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze dla zwiedzających udostępniło swój urokliwy park. Z kolei w internecie w ramach cyklu „Pomysł na weekend… Krasińscy!” muzeum prezentuje biografię Krasińskich oraz miejsca z nimi związane. Na stronie internetowej placówki oraz na Facebooku można znaleźć ciekawe ekspozycje, filmy, materiały dydaktyczne, a także ciekawostki, gry i zabawy dla najmłodszych.

Nasze instytucje kultury są cały czas dostępne dla mieszkańców w internecie. Intensywnie przygotowują się do ponownego otwarcia swoich siedzib tak, aby zapewnić pracownikom i odwiedzającym bezpieczeństwo – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Muzeum Regionalne w Siedlcach od 1 czerwca muzeum będzie otwarte dla zwiedzających.

Najważniejsze, aby goście i pracownicy czuli się bezpiecznie podczas zwiedzania. Muzea przygotowują się do ponownego otwarcia, a część z nich już przyjmuje turystów z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Na turystów czekają nowe wystawy i spektakle – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Do bezpiecznego przyjęcia gości przygotowują się kolejne placówki. Wciąż można je zwiedzać online. Wirtualne wystawy, warsztaty, koncerty, ciekawostki czy pomoc w przygotowaniu do matury – to tylko część atrakcji i pomocy dydaktycznych, z których można skorzystać.

na podstawie: materiały prasowe mazovia.pl

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta