Dzień Dziecka Utraconego w Garwolinie

15 października obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka Utraconego, niezwykle ważny dzień dla rodziców, którzy tracą swoje nienarodzone dzieci. Pod przewodnictwem bpa Grzegorza Suchodolskiego odbył się wczoraj w Garwolinie pochówek dzieci utraconych i msza w intencji ich rodziców.

Prawo, które chroni życie ludzkie i jego godność od chwili poczęcia, gwarantuje wszystkim osieroconym rodzicom godne pochowanie swojego dziecka, niezależnie od tego, na jakim etapie nastąpiła jego śmierć. Staraniem wielu osób i instytucji odbył się wczoraj w Garwolinie pochówek na cmentarzu parafialnym płodów dzieci utraconych. Do Mogiły Dziecka Utraconego w sposób chrześcijański złożona została trumienka z doczesnymi szczątkami dzieci. Mszy świętej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w intencji rodziców dzieci, które zmarły przed przyjściem na świat, o siły do przezwyciężenia tego trudnego czasu, przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz Miasta Garwolina na czele z Burmistrz Marzeną Świeczak i Przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Jaskułą.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wszystkie dzieci utracone (zmarłe) przed narodzeniem mają prawo do godnego pochówku, a w razie jego niewykonania przez rodzinę lub inne podmioty uprawnione obowiązek przeprowadzenia pogrzebu spoczywa na gminie. Organizacja takiego pochówku jest jednym z zadań własnym samorządu miasta w każdym przypadku, gdy z prawa do pochowania zmarłego nie korzystają osoby uprawnione.

Dziękujemy za inicjatywę, pomoc i współpracę wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości w szczególności Stowarzyszeniu Rodzina Rodzinie, Radzie Miasta, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Szpitalowi Powiatowemu, kolegiacie Przemienienia Pańskiemu w Garwolinie, księżom obecnemu proboszczowi Stanisławowi Szymusiowi i byłemu Ryszardowi Andruszczakowi oraz Januszowi Broniszewskiemu.

Dzień Dziecka Utraconego to dzień ważny i piękny, potrzeba jednak, aby jego idea przenikała ludzkie serca każdego dnia.

fot: UM Garwolin, podlasie.24.pl

 

Zobacz również

W Garwolinie zawyją syreny!

Udostępnij W ramach ogólnokrajowego ćwiczenia pk. „RENEGADE/SAREX 21″, zostanie przeprowadzona na terenie województwa głośna próba uruchomienia systemów alarmowych. Na terenie Garwolina ćwiczenie ostrzegania ludności przed...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta