600 lat naszych praw miejskich! Weź udział w jubileuszowych obchodach

W lipcu 1423 roku Garwolin otrzymał prawa miejskie. Dokładnie 600 lat później odbędą się kolejne wydarzenia wpisujące się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Zakopanie kapsuły czasu, biegowe wyzwanie, piknik historyczny i festyn św. Anny. Zaplanuj czas w kalendarzu i weź udział we wspólnym świętowaniu.

– Za nami dni miasta, które obchodziliśmy, podkreślając wyjątkowość tego roku, który mamy. Obchody 600-lecia trwają jednak nadal. To właśnie w lipcu nasze miasto otrzymało prawa miejskie, dlatego przed nami kilka dni wspólnego świętowania. W programie znów znalazły się różne wydarzenia tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i stać się częścią jubileuszu, do czego gorąco zachęcam i zapraszam – mówi Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.

Na pamiątkę!

Książe Janusz I nadał prawa miejskie Garwolinowi 20 lipca 1423 roku. Dokładnie 600 lat później, w rocznicę tego wydarzenia, na zrewitalizowanym Skwerze Solidarności zostanie zakopana kapsuła czasu. Co się w niej znajdzie? Co odkryją nasi potomkowie za 100 lat? Tego będzie można dowiedzieć się 20 lipca o godzinie 17:00. Na skwerze zostanie także odsłonięta pamiątkowa tablica. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna wraz z Klubem Seniora działającym przy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przygotowała specjalny historyczny korowód. Dla mieszkańców zaśpiewa także światowej sławy tenor, pochodzący z Garwolina, Andrzej Głowienka.

600 km na 600 lat Garwolina

Czy to możliwe? Razem można wszystko! Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wraz ze Stowarzyszeniem Truchtacz.pl zaprasza mieszkańców w każdym wieku do wzięcia udziału w biegowym wyzwaniu. Celem jest wspólne pokonanie symbolicznego dystansu. Każdy biegnie tyle, ile może, aż suma kilometrów wszystkich uczestników osiągnie 600 kilometrów! Minimalny dystans do pokonania to jedno okrążenie wokół zbiornika retencyjnego, czyli około 2,2 km. Żeby wziąć udział w wydarzeniu, trzeba się zarejestrować. Szczegóły i formularz rejestracyjny są dostępne na www.csik.garwolin.pl i www.truchtacz.pl Organizatorzy przewidzieli także dodatkowe atrakcje – koncert zespołu Żeglarze Portowi, animacje dla dzieci i ognisko.

Powrót do przeszłości. Piknik historyczny

A gdyby tak przenieść się w średniowieczny świat, dokładnie taki jak za czasów księcia Janusza I? 22 lipca będzie to możliwe. W sobotnie popołudnie na Skwerze Solidarności odbędzie się piknik historyczny organizowany przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Rozpoczęcie o godzinie 17:00. Będzie można zobaczyć narzędzia kata wraz z ciekawostkami prawa średniowiecznego (kto zechce, zostanie zakuty w dyby). Ponadto stoisko związane z iluminatorstwem odsłoni tajniki ucierania farb oraz warsztat pracy skryby, a najmłodsi będę mieli okazję pomalować herby miasta i powiatu. Odbędzie się koncert muzyki dawnej prezentujący utwory wokalno-instrumentalne epoki średniowiecza od XIII do XV wieku. Będzie także stoisko prezentujące repliki instrumentów z tej epoki. Zainteresowani będą mogli posłuchać opowieści o tym, jak niegdyś budowano instrumenty, a nawet usłyszeć kilka dźwięków każdego eksponatu. Aby zachęcić do wspólnej zabawy organizatorzy przygotowali warsztaty tańca. Tłem dla wydarzenia będzie pokazowy namiot rycerski, a część atrakcji dla dzieci będzie odbywała się pod średniowieczną wiatą przy stołach i ławach.

 Festyn św. Anny

23 lipca o godzinie 12:00 w garwolińskiej kolegiacie zostanie odprawiona uroczysta jubileuszowa msza święta w intencji miasta i jego mieszkańców. Będzie to także dzień poświęcony św. Annie, patronce Garwolina, dlatego od godziny 15:00 parafia Przemieniania Pańskiego zaprasza na Festyn św. Anny pełny atrakcji dla całych rodzin. Szczegółowe informacje na www.parafiagarwolin.pl

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta