Zapraszamy mieszkańców na spotkanie dotyczące programu “Czyste Powietrze”

Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak zaprasza wszystkich mieszkańców zainteresowanych dofinansowaniem w ramach Programu “Czyste Powietrze” na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w dniu 27 stycznia (czwartek) 2022 r. w godzinach od 18:00 do 19:00. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie (I piętro).

W ramach Programu “Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie na:

– wymianę źródła ciepła,

– instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,

– wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,

– mikroinstalację fotowoltaiczną,

– ocieplenie przegród budowlanych,

– stolarkę drzwiową i okienną,

– dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Szczegółowe informacje na temat Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” dostępne są na stronie: https://www.czystepowietrze.gov.pl/  oraz na portalu beneficjenta https://portal.wfosigw.pl/ .

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu, podczas którego przedstawione zostaną założenia Programu, rodzaje przedsięwzięć oraz warunki dofinansowania, jak również sposób składania wniosków o dofinansowanie oraz zasady realizacji i rozliczania przedsięwzięć.

Dodatkowo podczas spotkania będzie możliwość złożenia w formie papierowej deklaracji o źródłach ogrzewania budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – systemu informacji GUNB. Podmiotami zobowiązanymi do złożenia deklaracji są właściciele oraz zarządcy lokali lub budynków. Szczegóły obowiązku złożenia deklaracji pod linkiem https://garwolin.pl/zglos-zrodlo-ogrzewania-do-centralnej-ewidencji-emisyjnosci-budynkow/ .

Jednocześnie informujemy, że Miasto Garwolin w 2019 roku podpisało porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i przystąpiło do obsługi Programu Priorytetowego “Czyste Powietrze”. Mieszkańcy naszego miasta mogą za pośrednictwem urzędu złożyć wniosek o dotację z Programu “Czyste Powietrze” oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu. Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu punktu informacyjno-konsultacyjnego w urzędzie miasta w zakładce Walczymy ze smogiem https://garwolin.pl/category/walczymy-ze-smogiem/.

Przypominamy także o obowiązkach wynikających z uchwały antysmogowej, która obowiązuje od 11 listopada 2017 roku:

 • od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE)
 • od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna),
 • od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
 • od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
 • użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,
 • posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Więcej informacji o uchwale antysmogowej znajdziecie tutaj http://www.powietrze.mazovia.pl/uchwala-antysmogowa/co-musisz-wiedziec-o-uchwale-antysmogowej

 

Ze względu na aktualne warunki spotkanie odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Uczestnicy spotkania proszeni są o zabranie maseczek.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu spotkania. Szczegóły na stronie Urzędu Miasta Garwolin www.garwolin.pl .

 

Zobacz również

Spędź z nami czas w czerwcu

Udostępnij W czerwcu będzie się działo! Dni Garwolina to coroczne święto miasta, z bogatym programem w którym każdy znajdzie cos dla siebie. Poza tym Rajd...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta