Wspomnienie Bogumiły Szeląg

Bogumiła Szeląg urodziła się 3 marca 1938 roku w Lublinie. Od 1970 do 1977 roku pełniła funkcję dyrektora Zasadniczej Szkoły Drobiarskiej Technikum Hodowlanego w Miętnem, gdzie pod jej kierownictwem wybudowana została nowoczesna placówka. Gdy na początku lat 70-tych przyszłość szkoły stanęła pod znakiem zapytania, dzięki operatywności oraz zaangażowaniu nauczycieli i pracowników, a także dzięki przychylności i wsparciu premiera Piotra Jaroszewicza udało się odwrócić niekorzystne decyzje i uczynić z miętniejskiej szkoły największy i najbardziej znany w Polsce Zespół Szkół Rolniczych.

W 1984 roku, stając wraz z młodzieżą w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych, wpisała się na stałe w dzieje i historię placówki. Po tych wydarzeniach została relegowana z placówki i przez pięć lat pozostawała poza kadrą Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, gdzie wróciła dopiero w 1989 roku.

W swym życiu bez reszty poświęciła się dzieciom i młodzieży kierując się ich dobrem. Jak mówiła: “Ja dawno temu otrzymałam wsparcie, więc na zasadzie oddaj dobro, które otrzymałeś, pomagam dzieciom”. Z tym przekonaniem, mając w perspektywie pożegnanie się ze szkołą i młodzieżą, w dniu 27 lutego 1997 roku powołała do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Garwolinie, w którym od początku pełniła funkcję Prezesa Zarządu. Pierwowzorem dla utworzonej organizacji było Warszawskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom “Gniazdo”, kierowane przez Alinę Janowską, którą Pani Bogumiła Szeląg wielokrotnie zapraszała i gościła w progach “Przystani”. Inicjatywa założenia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom była ogromnym przedsięwzięciem, które owocuje do dziś. Stowarzyszenie jest bowiem najprężniej działającą tego typu instytucją nie tylko w mieście, ale i na terenie powiatu. W jej struktury wchodzi świetlica profilaktyczno-wychowawcza “Przystań”, której oddziały znajdują się w każdej z miejskich szkół.

Za swoją życiową postawę, walkę i ogromne serce otrzymała szereg zaszczytnych odznaczeń. Zmarła 14 marca 2018 roku w Garwolinie.

Więcej o tej wyjątkowej postaci: TUTAJ

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta