Wóz oficjalnie przekazany

Specjalistyczny wóz bojowy z 30-metrową drabiną mechaniczną zasilił flotę OSP Garwolin. Nadszedł czas na oficjalne przekazanie kluczyków do samochodu. Chociaż jest używany, cieszy jak nowy, bo to jedyny tego typu pojazd w powiecie.

Po latach starań Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie przywitała oficjalnie w miniony weekend nowe auto z 30-metrową drabiną mechaniczną. Jest to pierwszy tego typu samochód w powiecie garwolińskim. W niedzielę (24 marca) na placu przed strażnicą OSP Garwolin odbył się uroczysty apel, podczas którego dokonano oficjalnego przekazania i poświęcenia specjalistycznego wozu bojowego, który od niedawna służy w jednostce. W uroczystości udział wzięli strażacy i ich rodziny, władze samorządu miasta i województwa mazowieckiego, radni, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Garwolina.

Specjalistyczny samochód z drabiną mechaniczną trafił do garwolińskiej floty już w listopadzie i został hucznie przywitany. O uroczystości pisaliśmy tutaj: https://garwolin.pl/juz-jest-pierwszy-w-powiecie-garwolinskim/

Akt przekazania pojazdu prezesowi OSP Garwolin Romanowi Maszkiewiczowi wręczyła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz burmistrz Garwolina Marzena Świeczak. Po uroczystym przekazaniu, pojazd poświęcił kapelan strażaków, ks. kan. Stanisław Szymuś.

Ze wsparciem samorządów Mazowsza i Garwolina oraz przedsiębiorców

Do zakupu specjalistycznego samochodu strażackiego z drabiną mechaniczną, którego koszt zakupu wyniósł 218 000,00 zł  dołożył się kwotą  150 000,00  zł  Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pozostała kwota została sfinansowana ze środków własnych miasta oraz firm: MELIORANT Tadeusz Zając i Spółka, ERCA WILMAR Cosmetics Ingredients Paweł Balcerzak, PLAST-BET Jan Maciejowski, CAR STOCK Ryszard Płatek, AUTO SAMORAJ Henryk i Karol Samoraj, REMBUD Kazimierz Jasiński, OCHNIK Józef Ochnik, LUXDACH Zbigniew Kot, CARTEX AUTO CZĘŚCI Grzegorz Gładysz, BANK SPÓŁDZIELCZY W GARWOLINIE Krzysztof Mirończuk, SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWA W GARWOLINIE Leszek Łączyński, KAMI Hurt-Detal Artykuły Sanitarno – Hydrauliczne Waldemar Banaszek, VET-FARM Zygmunt Gendek, Włodzimierz Zalewski, SYSTEM SERWIS Zbigniew Walenda, KS SYSTEM Kamil Szczepanik, SKLEP HYDRAULICZNY W GARWOLINIE Stanisław Piesiewicz.

Jedyny taki w powiecie

– Samochód do tej pory służył Ochotniczej Straży Pożarnej w Austrii. Auto na podwoziu Mercedes z 1996r. jest używane, ale w bardzo dobrym stanie. Zabudowany przez firmy Rosenbauer oraz Magirus. Wraz z drabiną ma wszystkie badania techniczne z homologacją dopuszczenia do pracy do końca 2027 roku. Przeszedł delikatną modernizację i dostosowanie do naszych potrzeb. – informuje Roman Maszkiewicz Prezes OSP Garwolin. – Mamy nadzieję, że będzie dobrze służył naszym mieszkańcom. Za pomoc w pozyskaniu samochodu dziękujemy w szczególności wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janinie Ewie Orzełowskiej, burmistrz Garwolina Marzenie Świeczak, wszystkim radnym na czele z przewodniczącym Andrzejem Ostolskim, dziękujemy pracownikom z Urzędu Miasta zaangażowanym w finanse, sprawy strażackie i te związane z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych oraz lokalnym przedsiębiorcom, którzy wspomagają naszą jednostkę – podkreśla.

Druhowie z OSP Garwolin podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu wozu, wzmacniającego strażacką flotę. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz burmistrz Garwolina Marzena Świeczak w ramach podziękowań otrzymały Krzyż za Ofiarną Służbę na Rzecz Społeczeństwa Miasta Garwolin, a także pamiątkowe grawerki. Specjalne podziękowania wręczono również radnym oraz sponsorom.

Niedzielna uroczystość strażacka miała także dodatkowy wymiar. Jednostka OSP Garwolin oficjalnie przekazała do OSP Zawady nieodpłatnie wóz bojowy marki Renault, który do tej pory służył w jej szeregach. – Doszliśmy do takiego wniosku, że jeśli my coś dostajemy za darmo, to za darmo przekazujemy – podkreślał naczelnik Roman Maszkiewicz.

Na koniec uroczystości głos zabrali goście. Sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek zaznaczał, że rola ochotniczych straży pożarnych jest nieoceniona w systemie bezpieczeństwa, a strażacy poświęcają zdrowie i czas na rzecz innych ludzi, którzy znajdują się w potrzebie. Uroczystość przekazania samochodu jest dowodem, jak dobrze zorganizowana jest jednostka OSP Garwolin i jak wielu przyjaciół ma wokół siebie. Świadczy o tym długa lista darczyńców. W tych trudnych czasach przekonujemy się, że każdego dnia straże pożarne są dla nas bardzo ważne – mówił.

Ciepłe słowa do druhów skierowała także Janina Ewa Orzełowska. – Dziękuję, że zawsze jesteście gotowi do niesienia pomocy. Dziękuję za każdą wyciągniętą dłoń do drugiego człowieka. Za to, że narażacie to, co najcenniejsze – własne życie. Jeśli wy macie dobry sprzęt, jesteście dobrze wyposażeni i wyszkoleni, to my możemy czuć się bezpiecznie, dlatego też zawsze mamy środki dla straży pożarnych – mówiła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Dziś z dumą mogę powiedzieć, że te dwa samochody to jest symbol współpracy. Dziękuję druhom strażakom za to, że możemy spać spokojnie – podkreślała burmistrz Marzena Świeczak, dziękując zarówno Urzędowi Marszałkowskiemu, jak i radnym oraz przedsiębiorcom. – Niech te samochody służą jak najlepiej. Najlepiej niech stoją w garażach, jednak jak już będą wyjeżdżać, to będę miała poczucie, że wy druhowie, jesteście bezpieczni i wyposażeni w nowoczesny sprzęt – dodała.

Ponadto, w niedzielnej uroczystości uczestniczyli: kapelan strażaków ks. kanonik Stanisław Szymuś, proboszcz parafii w Górznie ks. Jerzy Kalinka, radni z przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Ostolskim na czele, zastępca burmistrza Albert Baran, prezes honorowy OSP Garwolin Klemens Ptach, mł. bryg. Tomasz Biernacki, p.o. komendanta powiatowego PSP, prezes Zarządu ZOSP RP Waldemar Sabak, poseł na sejm RP Stanisława Prządka,  wójt gminy Stanisławów Kinga Sośnicka, były burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, pracownicy Urzędu Miasta, sponsorzy oraz druhowie.

na podstawie: www.eGarwolin pl i materiały własne

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta