Już jest! Pierwszy w powiecie garwolińskim!

Po latach starań Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie przywitała w miniony weekend nowe auto z 30-metrową drabiną mechaniczną. Jest to pierwszy tego typu samochód w powiecie garwolińskim. W uroczystości udział wzięli strażacy i ich rodziny, władze samorządu miasta i województwa mazowieckiego, radni, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Garwolina.

Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna?

– By było bezpieczniej. Nie tylko u nas – podkreślają strażacy. Rozwój gospodarczy miasta sprawia, że na terenie nie tylko Garwolina, ale i całego powiatu powstaje coraz więcej nowych firm oraz osiedli mieszkaniowych z budynkami średniowysokimi. Stawia to przed strażakami nowe wyzwania i zadania, których realizacja będzie realna i skuteczna tylko wtedy, gdy straż będzie wyposażona w sprzęt do pracy na dużej wysokości. Na terenie całego powiatu garwolińskiego jest dostępny tylko jeden samochód z podnośnikiem hydraulicznym o wysokości roboczej 24 metry na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie.  Wśród jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu całego powiatu do niedawna żadna nie posiadała specjalistycznego samochodu z drabiną mechaniczną. Od teraz ma go Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie.

Cieszę się, że po wielu miesiącach starań i rozmów możemy dziś powiedzieć udało się! Samochód nie tylko prezentuje się imponująco, ale także będzie kluczowym narzędziem w działaniach ratowniczych ochotników z OSP Garwolin. Z drabiną mechaniczną na pokładzie będą gotowi sprostać każdemu wyzwaniu. Jestem przekonana, że nowy nabytek będzie nie tylko narzędziem pracy, ale również symbolem jedności społeczności. Strażackie marzenie pozostałoby marzeniem, gdyby nie praca i współpraca odpowiednich osób, organizacji i garwolińskich przedsiębiorców Razem mogliśmy stworzyć bezpieczne otoczenie dla nas wszystkich i za to bardzo gorąco dziękuję wszystkim zaangażowanym – powiedziała Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak.

Ze wsparciem samorządów Mazowsza i Garwolina oraz przedsiębiorców

Do zakupu specjalistycznego samochodu strażackiego z drabiną mechaniczną, którego koszt zakupu wyniósł 218 000,00 zł  dołożył się kwotą  150 000,00  zł  Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pozostała kwota została sfinansowana ze środków własnych miasta oraz firm: MELIORANT Tadeusz Zając i Spółka, ERCA WILMAR Cosmetics Ingredients Paweł Balcerzak, PLAST-BET Jan Maciejowski, CAR STOCK Ryszard Płatek, AUTO SAMORAJ Henryk i Karol Samoraj, REMBUD Kazimierz Jasiński, OCHNIK Józef Ochnik, LUXDACH Zbigniew Kot, CARTEX AUTO CZĘŚCI Grzegorz Gładysz, BANK SPÓŁDZIELCZY W GARWOLINIE Krzysztof Mirończuk, SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWA W GARWOLINIE Leszek Łączyński, KAMI Hurt-Detal Artykuły Sanitarno – Hydrauliczne Waldemar Banaszek, VET-FARM Zygmunt Gendek, Włodzimierz Zalewski, SYSTEM SERWIS Zbigniew Walenda, KS SYSTEM Kamil Szczepanik, SKLEP HYDRAULICZNY W GARWOLINIE Stanisław Piesiewicz.

Jedyny taki w powiecie

– Samochód do tej pory służył Ochotniczej Straży Pożarnej w Austrii. Auto na podwoziu Mercedes z 1996r. jest używane, ale w bardzo dobrym stanie. Zabudowany przez firmy Rosenbauer oraz Magirus. Wraz z drabiną ma wszystkie badania techniczne z homologacją dopuszczenia do pracy do końca 2027 roku. Przeszedł delikatną modernizację i dostosowanie do naszych potrzeb. Do akcji ratowniczo-gaśniczych prawdopodobnie będzie zadysponowany już z początkiem grudnia, po przejściu ostatecznych szkoleń przez kierowców i operatorów – informuje Roman Maszkiewicz Prezes OSP Garwolin. – Mamy nadzieję, że będzie dobrze służył naszym mieszkańcom. Za pomoc w pozyskaniu samochodu dziękujemy w szczególności wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janinie Ewie Orzełowskiej, burmistrz Garwolina Marzenie Świeczak, wszystkim radnym na czele z przewodniczącym Andrzejem Ostolskim, dziękujemy pracownikom z Urzędu Miasta zaangażowanym w finanse, sprawy strażackie i te związane z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych oraz lokalnym przedsiębiorcom, którzy wspomagają naszą jednostkę – podkreśla.

W ogłoszonym przez Urząd Miasta przetargu na zakup używanego specjalistycznego samochodu z drabiną mechaniczną dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie najkorzystniejszą ofertę złożyła firma  Usługi Transportowe Adam Cisiński z Warłowa. Umowa z wykonawcą została podpisana 27 października.

Pojazd został hucznie powitany w minioną sobotę 18 listopada, przez członków straży, władze miasta i województwa, radnych, sponsorów oraz sympatyków jednostki. Za kierownicą pojazdu usiadł prezes OSP Garwolin Roman Maszkiewicz, a towarzyszyły mu burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. Były sygnały świetlne i dźwiękowe, “chrzciny” szampanem oraz testowanie drabiny.

 

Zobacz również

Zbadaj się i zyskaj spokój!

Udostępnij LUX MED Diagnostyka zaprasza Panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta