Sztafeta historii w miejskich szkołach

Dziś mijają 82 lata od zbombardowania Garwolina. Zobowiązani do swoistej sztafety historii, przekazujemy pamięć o wydarzeniach i ofiarach II wojny światowej z pokolenia na pokolenie. W miejskich szkołach podstawowych obyły się dziś warsztaty historyczne, które „przeniosły” młodzież do rzeczywistości roku 1939.

8 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Oryginalne przedmioty z tych czasów, pozwoliły uczestnikom lepiej poznać okoliczności dramatycznych wrześniowych dni. Podczas lekcji historii m.in. poznali okoliczności bombardowania Garwolina i okoliczności przygotowań do wojny w garwolińskim 1. Pułku Strzelców Konnych. Młodzież prześledziła historię bitew w kampanii 1939, które miały miejsce pod Garwolinem, szlak bojowy strzelców w czasie wrześniowej kampanii i tragiczne losy cywilnych uciekinierów, którzy znaleźli się w czasie wojennych dni w okolicy Garwolina. Dowiedzieli się także jak powstawały w okolicy Garwolina jednostki zapasowe m.in. 16. Pułku Ułanów.

Zachęcamy do udziału w dzisiejszych uroczystościach, które przygotowaliśmy wspólnie z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Klubem Seniora oraz Kolegiatą w Garwolinie. O godzinie 17:30 w Kolegiacie Przemieniania Pańskiego w Garwolinie zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Garwolina. Po nabożeństwie zapraszamy na Skwer Solidarności na koncert piosenki żołnierskiej w wykonaniu zespołu „Chwilo Trwaj” działającego przy Klubie Seniora w Garwolinie. Będzie można tam także obejrzeć wystawę historycznych fotografii przedstawiających Garwolin w czasie bombardowania oraz podczas II wojny światowej.

Zobacz również

GKS Wilga Garwolin poszukuje trenera

Udostępnij Garwoliński Klub Sportowy Wilga Garwolin poszukuje trenera sekcji lekkiej atletyki. Zarząd klubu ze Sportowej nowego szkoleniowca chce zatrudnić z dniem 1 stycznia 2024 roku....

Czytaj więcej

Bieg mikołajkowy w uroczej aurze

Udostępnij Czapy śniegu, biel, gdzie okiem sięgnąć, spokój i… entuzjaści biegów. Tak było w niedzielę podczas Biegu Mikołajkowego przy zbiorniku retencyjnym. A oprócz tego dużo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta