Sztafeta historii w miejskich szkołach

Dziś mijają 82 lata od zbombardowania Garwolina. Zobowiązani do swoistej sztafety historii, przekazujemy pamięć o wydarzeniach i ofiarach II wojny światowej z pokolenia na pokolenie. W miejskich szkołach podstawowych obyły się dziś warsztaty historyczne, które „przeniosły” młodzież do rzeczywistości roku 1939.

8 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Oryginalne przedmioty z tych czasów, pozwoliły uczestnikom lepiej poznać okoliczności dramatycznych wrześniowych dni. Podczas lekcji historii m.in. poznali okoliczności bombardowania Garwolina i okoliczności przygotowań do wojny w garwolińskim 1. Pułku Strzelców Konnych. Młodzież prześledziła historię bitew w kampanii 1939, które miały miejsce pod Garwolinem, szlak bojowy strzelców w czasie wrześniowej kampanii i tragiczne losy cywilnych uciekinierów, którzy znaleźli się w czasie wojennych dni w okolicy Garwolina. Dowiedzieli się także jak powstawały w okolicy Garwolina jednostki zapasowe m.in. 16. Pułku Ułanów.

Zachęcamy do udziału w dzisiejszych uroczystościach, które przygotowaliśmy wspólnie z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Klubem Seniora oraz Kolegiatą w Garwolinie. O godzinie 17:30 w Kolegiacie Przemieniania Pańskiego w Garwolinie zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Garwolina. Po nabożeństwie zapraszamy na Skwer Solidarności na koncert piosenki żołnierskiej w wykonaniu zespołu „Chwilo Trwaj” działającego przy Klubie Seniora w Garwolinie. Będzie można tam także obejrzeć wystawę historycznych fotografii przedstawiających Garwolin w czasie bombardowania oraz podczas II wojny światowej.

Zobacz również

Spędź z nami czas w czerwcu

Udostępnij W czerwcu będzie się działo! Dni Garwolina to coroczne święto miasta, z bogatym programem w którym każdy znajdzie cos dla siebie. Poza tym Rajd...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta