Skatepark oficjalnie otwarty!

Nowa infrastruktura sportowo-rekreacyjna już od dwóch miesięcy służy mieszkańcom, a w czwartek nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi. W programie wydarzenia znalazły się pokazy profesjonalistów, a także bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Popołudniowe spotkanie rozpoczęło się pokazem profesjonalistów: Ani Kulig, Marcina Pawuniaka, Filipa Wojciechowskiego i Jeana Semana.

Bardzo się cieszę, że ta inwestycja powstała, bo wpisuje się w charakter terenów rekreacyjnych „Zarzecze” i jest uzupełnieniem istniejącej infrastruktury sportowej, placu zabaw czy urządzeń siłowych. Infrastruktura sportowo-rekreacyjna w Garwolinie zmienia się na lepsze, a to dzięki współpracy wielu osób i instytucji. Z serca dziękuję wszystkim tym, dzięki którym ta długo wyczekiwana inwestycja powstała – powiedziała Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina. – Ten skatepark to nie tylko krok naprzód, ale także spełnienie marzeń wielu entuzjastów sportów ekstremalnych w naszej społeczności. To wielki krok i spełnienie marzeń młodzieży i już dorosłej młodzieży – podkreśliła burmistrz Marzena Świeczak, która przypomniała proces powstawania skateparku.

Pierwsze rozmowy o obiekcie tego typu prowadzono w 2010 roku, w 2014 powstała koncepcja skateparku pierwotnie w innej lokalizacji, bliżej Alei Legionów. Później nastąpiła długa przerwa aż do roku 2019. Wtedy powrócono do tematu i od nowa trzeba było przebrnąć przez długi proces dokumentacji. Po uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej na Zarzeczu i wszelkich uzgodnieniach w 2020 budowa skateparku została wpisana do budżetu miasta. – Później rozpoczął się długi i żmudny proces szukania pieniędzy. W 2021 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę skateparku. Burmistrz zaznaczyła, ze po pozyskaniu dofinansowana z województwa mazowieckiego, rozpoczęło się pukanie do drzwi sponsorów.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało pomoc w wysokości 190 889,00 zł z Samorządu Województwa Mazowieckiego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Kwotą 200 000,00 zł budowę skateparku wsparła firma Avon Operations Polska Sp. z o.o., natomiast kwotę 25 000,00 zł dołożyła firma Meliorant Tadeusz Zając i Spółka Sp.k. Pozostała kwota wkładu własnego tj. 334 111,00 zł została pokryta ze środków budżetu Miasta.

Bardzo cieszymy się, że w Garwolinie powstają kolejne nowoczesne obiekty sportowo-rekreacyjne. Zawsze chętnie wspieramy Urząd Miasta w inwestycjach w tego typu infrastrukturę, ponieważ dzięki niej lokalna społeczność może prowadzić aktywny tryb życia, a młodzież realizować swoje sportowe pasje. Mam nadzieję, że nasz pierwszy skatepark przyciągnie wielu miłośników jazdy na deskorolce, rolkach i hulajnogach, którzy będą ćwiczyć tu swoje ekwilibrystyczne popisy. Garwolin uprawia wiele sportów, czego dowodem jest sukces corocznego biegu “AVON-kontra przemoc” Już teraz zapraszam na kolejny bieg, 18 czerwca, w niedzielę – powiedział Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie.

Firma Avon aktywnie angażuje się w rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Garwolinie już od kilku lat, dofinansowując budowę nowych lub modernizację istniejących obiektów. Wśród znaczących inwestycji wspieranych przez firmę można wymienić m. in.  renowację boisk treningowych i budowę zaplecza sanitarno-szatniowego w CSiK, a także modernizację boiska wielofunkcyjnego przy Al. Żwirki i Wigury oraz placów zabaw na terenach rekreacyjnych Zarzecza i na ul. Romanówka.

Jak się ma marzenia, to trzeba o nie walczyć. 2010 rok i się okazuje, że dopiero 2023 otwarcie skateparku. To tylko pokazuje, jak duża determinacja jest w młodzieży i w tych, którzy chcieli tego skateparku w Garwolinie – zaznaczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, która pogratulowała burmistrz i radnym pozyskania środków zewnętrznych.

Pięknego obiektu burmistrz miasta oraz dzieciom i młodzieży pogratulował Tadeusz Zając z firmy Meliorant, która wsparła budowę. Nie zabrakło głosu młodzieży z Młodzieżowej Rady Miasta, a także inicjatora budowy skateparku sprzed 10 lat – Kacpra Saganka. Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Ostolski podziękował wicemarszałek województwa za to, że dostrzega potrzeby miasta, a burmistrz, że walczy o te potrzeby i środki oraz motywuje radnych do wspierania jej w tych działaniach. Podsumowaniem uroczystości było poświęcenie obiektu przez ks. kan. Stanisława Szymusia i  przecięcie symbolicznej wstęgi.

Po części oficjalnej młodzież opanowała obiekt, chętni mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i otrzymać upominki od ufundowane przez Martes Sport – sklep Stefa Park, Trakt Lwowski 41 i Palmar- sklep i serwis sportowy ul. Mazowiecka 7.

Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.


Skatepark znajduje się na terenach rekreacyjnych „Zarzecze” między placem zabaw a „górką” widokową. Powstał na płycie żelbetowej o powierzchni 542,5 m2. Pasjonaci jazdy na deskach i rolkach mają do dyspozycji urządzenia typu: bank ramp, funbox, grindbox, quarter pipe oraz poręcze i ławki. W ramach inwestycji powstało także oświetlenie oraz elementy małej architektury. Nowy obiekt sportowy jest ogólnodostępny, a korzystanie z niego jest bezpłatne. Skatepark służy aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu w szczególności dzieciom i młodzieży jeżdżącej na hulajnogach, rolkach czy deskorolkach.

zdjęcia: Jakub Skorupski @skorupskii


Zobacz również

GKS Wilga Garwolin poszukuje trenera

Udostępnij Garwoliński Klub Sportowy Wilga Garwolin poszukuje trenera sekcji lekkiej atletyki. Zarząd klubu ze Sportowej nowego szkoleniowca chce zatrudnić z dniem 1 stycznia 2024 roku....

Czytaj więcej

Bieg mikołajkowy w uroczej aurze

Udostępnij Czapy śniegu, biel, gdzie okiem sięgnąć, spokój i… entuzjaści biegów. Tak było w niedzielę podczas Biegu Mikołajkowego przy zbiorniku retencyjnym. A oprócz tego dużo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta