Pamiętamy

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej to nowe, ale bardzo ważne święto państwowe. To jest dzień, w którym państwo polskie składa hołd swoim bohaterom – Polakom, którzy pomimo grożącej kary śmierci nieśli pomoc swoim żydowskim sąsiadom, swoim żydowskim współobywatelom.

Z tej okazji przypominamy sylwetki mieszkańców Garwolina, którzy pomagali ukrywać się Żydom w czasie II wojny światowej: Władysławę i Stefana Lasotów i Franciszka Paśniczka.

Polacy to największa grupa osób na 51 krajów świata, którym nadano tytuł „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Państwo Izrael przyznaje go od 1963 r. tym, którzy podczas wojny ratowali Żydów. Według danych Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie wśród ponad 26 tys. osób, które otrzymały tytuł jest ponad 6,5 tys. Polaków, choć jak zaznacza „liczba ta nie oddaje w pełni skali zjawiska udzielania pomocy Żydom w okupowanej Polsce, wielu Ratujących wciąż pozostaje nieznanych”. Część osób do dzisiaj ukrywa swoje czyny w obawie przed reakcją społeczeństwa, a część nie zdążyła się podzielić z bliskimi swoją historią.

na podstawie: prezydent.pl, sejm.gov.pl, zdjęcie wyróżniające: sejm.gov.pl

Zobacz również

Zbadaj się i zyskaj spokój!

Udostępnij LUX MED Diagnostyka zaprasza Panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta