Miejsce i tożsamość. Nowe otwarcie w Galerii Kotłownia

Nowy piec, nowe paliwo, nowa energia. Tak w skrócie i w nieco żartobliwy sposób można określić to, co za chwilę zacznie się w Galerii Kotłownia. Już w najbliższy piątek 13 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się pierwszy, po dłuższej przerwie, wernisaż.

Piątkowa wystawa otworzy artystyczny sezon 2020 roku. Opiekę artystyczno-kuratorską nad Galerią Kotłownia przejęła Luiza Kondej. To ona będzie nowym „piecem”, a jej pomysły i wizja prowadzenia galerii „nowym paliwem”. Poza tą zmianą nastąpiła też duża zmiana w zakresie przestrzeni. Pomieszczenia wystawowe przeszły gruntowny remont. Zmienił się kolor ścian (nawiązanie do miejsca) i oświetlenie.
„Miejsce i tożsamość” to wystawa zbiorowa. 13 artystów, którzy zaprezentują swoje prace, łączy wspólne miejsce – ziemia garwolińska. Twórcy albo stąd pochodzą, albo tutaj tworzą. Różnorodność doświadczeń i artystyczne wybory, budują natomiast ich świadomość siebie, czyli to co określa się mianem tożsamości. – Wystawy zbiorowej lokalnych artystów nie było już wiele lat. Moim założeniem była chęć integracji tutejszego środowiska. Chciałabym, żeby nasza wystawa umożliwiła konfrontację twórców i dała im przestrzeń do wymiany spostrzeżeń – mówi Luiza Kondej. Spośród 13 gości aż 7 osób zaprezentuje malarstwo. Będą to: Justyna Gocke, Iwona Jończyk, Regina Jurkowska, Michał Matusiak, Monika Metera, Aneta Niedźwiecka, Kinga Smak-Lasocka. Trzech artystów – Sylwia Bajera, Karol Salamończyk i Darek Szubiński – pokaże prace z zakresu fotografii. Swoje rzeźby zaprezentują: Grzegorz Mikulski i Tomasz Wachowicz, a grafikę Anna Opieka.
W planach działania Galerii Kotłownia jest także oprowadzanie kuratorskie. Jest to całkowita nowość w ofercie Centrum Sportu i Kultury. Po wcześniejszym zgłoszeniu grupy będzie można na każdą kolejną wystawę udać się z osobą, która przybliży idee ekspozycji i przedstawi ją w szerszym kontekście historii sztuki. Wszelkich informacji w tej sprawie udziela Luiza Kondej: lkondej@csik.garwolin.pl tel. 025 682 20 51.

tekst: CSiK

Zobacz również

Gratulacje dla MKS Garwolin!

Udostępnij Z 41. Mistrzostw Polski Seniorów, które odbyły się w weekend w Sianowie, zawodnicy MKS Garwolin wrócili z 15 medalami. To piękny wynik zawodników garwolińskiego...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta