Miasto Garwolin w V edycji Czuwamy! Pamiętamy!

Fundacja ORLEN rozstrzygnęła V edycję programu Czuwamy! Pamiętamy! Spośród złożonych 88 wniosków z całej Polski wyłoniła 28 organizacji i instytucji, które będą realizować zaplanowane działania. W gronie laureatów z dofinansowaniem fundacji znalazł się także projekt Miasta Garwolina pn. „Nigdy więcej wojny. Szacunek. Pamięć. Edukacja.” W ramach projektu zostanie m.in. zrewitalizowana zniszczona zębem czasu tablica pamiątkowa w trzech językach na Cmentarzu Wojennym w Garwolinie, który przechowuje pamięć o wybuchu i wydarzeniach II wojny światowej.

Wartość projektu pn. „Nigdy więcej wojny. Szacunek. Pamięć. Edukacja.” opiewa na kwotę 14 800,00 zł, z czego 10 000,00 zł to dofinansowanie Fundacji Orlen w ramach programu „Czuwamy! Pamiętamy!”, a pozostała kwota pochodzi z budżetu Miasta Garwolin.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku Miasto Garwolin pozyskało dofinansowanie z Fundacji ORLEN w kwocie 7 000,00 złotych na realizację projektu „Pamiętamy o bohaterach”. W ramach programu CZUWAMY! PAMIĘTAMY wykonano profesjonalne prace konserwatorskie nad pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku, który znajduje się na cmentarzu parafialnym. Więcej na ten temat https://garwolin.pl/odnowiony-pomnik-bohaterow-wrzesnia/.  Dziś, w ramach uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej, burmistrz miasta Marzena Świeczak, wicestarosta garwoliński Marek Ziędalski i szef WCR ppłk. Sławomir Głowiński zapalili pod pomnikiem znicze.

Garwolin pamięta

II wojna światowa, która była jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości, wybuchła dlatego, że dwa sprzymierzone taktycznie mocarstwa totalitarne: III Rzesza i Związek Sowiecki pragnęły zburzyć ład pokojowy. Pakt Ribbentrop-Mołotow zawarty 23 sierpnia 1939 roku dzielił Polskę między Hitlera i Stalina, a także określał strefy wpływów w Europie środkowo-wschodniej. 1 września 1939 roku od napaści Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa, która trawiła Europę i świat przez sześć lat, aż do 1945 roku i pochłonęła kilkadziesiąt milinów ofiar. Związek Sowiecki zbrojną agresją na Polskę w dniu 17 września 1939 r. rozpoczął swój udział w II wojnie światowej jako sojusznik Rzeszy Niemieckiej. Garwolin boleśnie odczuł wybuch wojny już 8 września 1939 roku, kiedy miasto zostało zbombardowane przez niemieckie samoloty.

Cmentarz na kartach historii

Cmentarz Wojenny w Garwolinie został założony w 1949 r. W okresie od sierpnia 1949 r. do grudnia 1950 r. pochowano na nim prawie 11 tysięcy żołnierzy ekshumowanych na terenie powiatów: Garwolin, Puławy, Kozienice, Siedlce, Radzymin i Gostynin. Wśród nich są zarówno nasi bohaterowie walczący i polegli w 1939 i 1944 r. w obronie Ojczyzny – żołnierze Wojska Polskiego, jak również walczący na wojennych frontach żołnierze Armii Czerwonej i Frontu Białoruskiego. W minionych latach przy wejściu na Cmentarz Wojenny w Garwolinie powstała tablica informacyjna w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim. W treści zamieszczone są ważne informacje o cmentarzu i spoczywających na nim poległych żołnierzach. Ząb czasu odciska swoje piętno na cmentarzu, a pewne elementy takie jak tablica, wymagają pilnej interwencji i remontu.

Nigdy więcej Wojny!

Cmentarz Wojenny w Garwolinie przechowuje pamięć o dramatycznych losach zarówno małych ojczyzn, jak i Ojczyzny pisanej wielką literą. Jest świadectwem nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii, kiedy ponad pokojowym współistnieniem i dialogiem przez kilka wojennych lat zapanowała zbrodnia, nienawiść, agresja i pogarda. Mimo iż od tych tragicznych wydarzeń minęło już tyle lat, to II wojna światowa wciąż wymaga głębokiej refleksji. Do niedawna wydawało nam się, że wojna jest abstrakcją dla naszego pokolenia. Niestety, dziś ludzkość stanęła w obliczu kolejnego, poważnego konfliktu zbrojnego ukazującego kruchość naszego wspólnego bezpieczeństwa. Naszymi myślami obejmujemy sąsiedzki Naród, który dziś odczuwa niepokój o swój dalszy los. „Nigdy więcej wojny, to pokój musi kierować losami narodów” – te słowa św. Jana Pawła II powinny być nieustannie aktualne.

Szacunek. Pamięć. Edukacja.

Dziś, po blisko 83 latach od rozpoczęcia tej strasznej II wojny światowej, musimy zdawać sobie sprawę także z tego, że następuje proces wypierania z pamięci i świadomości tego, kto był faktycznym sprawcą, kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, za zniszczenia, rabunki, kradzieże, zabory, za śmierć. Myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy w dramatycznych okolicznościach bronili człowieczeństwa, wolności, niepodległości z tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni mordowali, niszczyli cały naród, niszczyli całe państwa. Pamięć o wybuchu II wojny światowej, tak już przecież odległej i coraz mniej pamiętanej przez Polaków, wciąż jest bardzo ważna i warta przypominania.

O pozostałych działaniach w ramach projektu poinformujemy wkrótce na stronie www.garwolin.pl

Zobacz również

Zwolnieni z teorii w garwolińskim KLO

Udostępnij Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Garwolinie zrealizowali ciekawe projekty społeczne w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Olimpiada “Zwolnieni z Teorii”...

Czytaj więcej

Witaj majowa jutrzenko

Udostępnij Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak serdecznie zapraszają na powiatowo-miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W bogatym programie...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta