Kuba dziękuje mieszkańcom za nakrętki

Zebrane do tej pory w Garwolinie nakrętki z metalowych serc trawiły właśnie do Jakuba Sabata. Każdego dnia większość z nas wyrzuca do kosza przynajmniej kilka plastikowych nakrętek. Nie wszyscy wiedzą, że niepozorne kawałki plastiku mogą pomóc.

Dwa metalowe serca do zbierania nakrętek postawiliśmy na początku tego roku przed Pływalnią Miejską „Garwolanka” i w Parku Ptasie Trele.  O ich lokalizacji zdecydowali mieszkańcy w internetowej ankiecie, którą zorganizowaliśmy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Z radością informujemy, że do tej pory zebraliśmy w Garwolinie około 1200 kg nakrętek, które trafiły do potrzebującego dziecka.

W czwartek 1 lipca przekazaliśmy nakrętki mieszkańcowi Sulbin – Jakubowi Sabatowi, który urodził się z bardzo rzadką genetyczną chorobą – zespołem hipowentylacji pochodzenia centralnego (CCHS), potocznie zwaną Klątwą Ondyny. Kiedy zasypia, przestaje oddychać i wtedy musi być podłączony do specjalistycznego sprzętu. Każdej nocy jest wentylowany mechanicznie respiratorem przez tracheotomię, a na palcu umieszczony ma czujnik od pulsoksymetru, który mierzy saturację oraz tętno.

Mimo tak wielkich trudności, choroba nie odbiera Kubie radości życia. W ciągu dnia jest pogodnym, ciekawym życia chłopcem. Ma bardzo wiele zainteresowań, uwielbia czytać książki, a jego marzeniem jest grać z kolegami w piłkę bez ograniczeń. Choć Kuba wykazuje delikatną niepełnosprawność ruchową, intelektualnie nie odbiega od swoich rówieśników i uczęszcza do Publicznej Szkoły Podstawowej im. 1. Pułku strzelców Konnych w Garwolinie, której społeczność również wkręca się w pomaganie – informuje dyrektor szkoły Adam Wyskwar.

Od ponad już 10 lat nie wiemy, co znaczy przespana noc. Zdarza się także, szczególnie podczas infekcji, że Kuba jest podłączony pod aparaturę nawet całą dobę. Codziennością stało się oczyszczanie rurki tracheotomijnej oraz zmiana znajdujących się wokół niej opatrunków. Nasz syn jest pod opieką wielu specjalistów i wymaga stałej rehabilitacji. Choroba ta należy do bardzo rzadkich (w Polsce zdiagnozowano około 25 przypadków) i niesie za sobą wiele innych schorzeń – mówią rodzice Kuby. Ostatnio pojawiła się szansa, by życie Jakuba stało się łatwiejsze. Można uwolnić go od respiratora i rurki tracheotomijnej, jednak żeby tak się stało potrzebna jest operacja wszczepienia stymulatora nerwów przepony. Od niedawna jest możliwość przeprowadzenia takiej operacji w Polsce. Niestety, operacja nie jest refundowana, a koszt jej wynosi około pół miliona złotych. Potrzebujemy uzbierać tę kwotę, aby spełniło się jedno z największych marzeń Kubusia, czyli pozbycie się respiratora i rurki, która umieszczona jest w jego szyi. Da to naszemu synowi znacznie większą samodzielność, ale przede wszystkim szansę na bezpieczniejsze życie. Środki, które uzyskamy ze sprzedaży nakrętek zasilą Kuby subkonto, a każda złotówka przybliży spełnić jego największe marzenie – dodają.

Pomagać też można Kubie poprzez przekazanie 1% podatku lub darowiznę. Wszelkie wpłaty można kierować na konto: FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ” ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 Tytułem: 35581 Sabat Jakub-darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Więcej informacji o Kubie znaleźć można tutaj: Fundacja Zdążyć z Pomocą – Jakub Sabat

Dziękujemy za pomoc Panu Dyrektorowi Adamowi Wyskwarowi w skontaktowaniu się z rodzicami Kuby .

Nie ustajemy w pomaganiu – nadal zachęcamy wszystkich do zapełniania serc ustawionych w Garwolinie. Tym razem zebrane w najbliższym czasie nakrętki zostaną przekazane na rzecz Stasia Pielaka – mieszkańca Garwolina z Zespołem Downa i cierpiącego na wiele innych chorób.

Stasiowi również można pomagać poprzez przekazanie 1% podatku, lub darowiznę. Wszelkie wpłaty można kierować na konto: FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ” ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 Tytułem: 11458 Pielak Stanisław Jan darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Więcej informacji o Stasiu znaleźć można tutaj: Fundacja Zdążyć z Pomocą – Staś Pielak oraz tu https://www.facebook.com/pielakstas

Serca dają dowód na to, że mieszkańcy Garwolina chcą być eko i wkręcają się w pomaganie. W imieniu potrzebujących, ale także swoim, dziękuję wszystkim darczyńcom za włączenie się w akcje i podzielenie się DOBREM – podsumowuje Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta