Garwolin z Mazowszem inwestują w sport i kulturę

Infrastruktura sportowo-rekreacyjna w Garwolinie zmienia się na lepsze, a to dzięki współpracy z Mazowszem, które dziś przekazało kolejne 4 mln zł na inwestycje. Dziś, podczas wizyty członków Zarządu Województwa Mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej i Elżbiety Lanc podpisane zostały umowy na dofinansowanie do modernizacji obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz boiska na terenie Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Inwestycje zostaną zrealizowane dzięki pomocy finansowej w ramach Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych Dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Całkowity szacunkowy koszt obydwu inwestycji ma wynieść 6,95 mln zł, z czego 4 mln zł przekazał samorząd Mazowsza. Bez wsparcia z zewnątrz inwestycje jeszcze przez długi czas byłyby w sferze planów i marzeń. A dziś jest ten dzień, w którym spełniają się te marzenia – powiedziała burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, dziękując samorządowi Województwa Mazowieckiego za noworoczny prezent, wsparcie, życzliwość i współpracę. W przeciągu trzech lat nasze miasto otrzymało prawie 16 mln zł wsparcia z Mazowsza. Z całego serca dziękujemy. A to, że razem budujemy Mazowsze, nie jest pustym sloganem, to się dzieje naprawdę – dodała.

Nowy stadion i amfiteatr

W ramach projektów na miejskim stadionie zostanie przebudowana trybuna widowiskowa, a bieżnia lekkoatletyczna przejdzie całkowity remont. Powstaną także nowe bieżnie do skoku w dal oraz wzwyż i rzutnia do pchnięcia kulą. Modernizację przejdzie także amfiteatr miejski oraz pobliska zieleń. Całość dopełni instalacja monitoringu wizyjnego i nagłośnienia oraz modernizacja infrastruktury elektrycznej wraz z oświetleniem. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 4,25 mln zł, z czego 2,55 mln zł przekazał samorząd Mazowsza. Obecnie urząd miasta posiada już pełną dokumentację projektową. Realizacja inwestycji rozpocznie się w 2022 i potrwa do 2024 roku.

Boisko z nową murawą i oświetleniem

Modernizację przejdzie także boisko piłkarskie, które zyska sztuczną nawierzchnię. Po remoncie z obiektu będzie można korzystać przez cały rok, niezależnie od pogody. Oprócz nowej murawy i montażu bramek, zostanie zainstalowane oświetlenie, piłkochwyty i wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Inwestycja ma zostać ukończona w przyszłym roku. Jej całkowity koszt to 2,7 mln zł, z czego 1,45 mln zł stanowi wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego.

Noworoczny prezent od Mazowsza na 100-lecie Garwolińskiego  Klubu Sportowego „Wilga”

Dziś, 3 stycznia, na dobry początek nowego 2022 roku, w budynku klubowo-szatniowym GKS „Wilga” miało miejsce uroczyste podpisanie umów dofinansowania zadań przez przedstawicieli Województwa Mazowieckiego, burmistrz Garwolina Marzeny Świeczak przy kontrasygnacie dyrektor wydziału finansowego urzędu miasta Agaty Gajewskiej. Noworoczny prezent Mazowsza dla Garwolina w kwocie 4 mln zł dotacji, to także prezent na dobry początek jubileuszowego roku dla Kluby Sportowego „Wilga”. Klub już od 100 lat wpisany jest w historię naszego miasta. Garwolińskie tradycje zorganizowanego sportu sięgają początków odradzającego się po latach niewoli państwa polskiego. W 1922 roku w Garwolinie powstał Klub Sportowy ,,Wilga”, którego historia i działalność od wieku ma nieoceniony wpływ na życie nie tylko naszego miasta, ale również całego powiatu garwolińskiego i województwa mazowieckiego. Klub jest kuźnią młodych talentów – to właśnie na tym stadionie i w halach sportowych trenują zawodnicy wielu dyscyplin sportowych, ze szczególnym naciskiem na piłkę nożną i lekkoatletykę. Nierozerwalnie wpisali się i wpisują w historię Garwolina i Mazowsza dostarczając sportowych emocji kolejnym pokoleniom.

Klub daje młodym zawodnikom impuls do dalszego rozwoju – tu na obiektach sportowo-rekreacyjnych Miasta Garwolin zaczyna się ich przygoda ze sportem, tu mogą realizować swoje pasje. Klub jest dobrze zorganizowaną, stabilną i stale rozwijającą się organizacją. Obecnie związanych jest z nim 350 zawodników odnoszących sukcesy na arenie krajowej i wojewódzkiej. „Wilga” włącza się także w wiele przedsięwzięć społecznych, wydarzeń patriotycznych i kulturalnych.  Za jubileuszem kryje się 100 lat historii i wiele osiągnięć. Przez pryzmat czasu, wspólnymi siłami działacze, sportowcy oraz władze samorządowe sukcesywnie prowadzili „Wilgę”, podnosząc jej poziom.

Klub to dobro wspólne wszystkich mieszkańców. Dlatego jego funkcjonowanie i dalszy rozwój jest dla nas bardzo ważny – podkreśla prezes „Wilgi” Waldemar Mrugała. 14 lat jestem w tym klubie i moje marzenia się spełniły. W imieniu wszystkich Garwolaków i całej społeczności sportowej naszego miasta bardzo dziękuję. Czekaliśmy na to 100 lat. To jest niesamowity prezent – powiedział.

Wymierne korzyści inwestowania w sport

Realizacja tych inwestycji da możliwość mieszkańcom przede wszystkim uprawiania sportu w znacznie lepszych warunkach. Poprawią się także warunki trenowania i utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz organizacji imprez sportowych i kulturalnych. Aktywizowanie lokalnej społeczności zarówno na boisku piłkarskim jak i w strefie kibica jest dla władz miasta równie ważne. A jeszcze bardziej nauka i wzrost umiejętności sportowych naszych mieszkańców, rozwój talentów sportowych, aktywność i kondycja fizyczna, zdrowy styl życia i zwiększenie zainteresowania sportem.

Ja gratuluję przede wszystkim pani burmistrz i radnym, tego ze składają wszędzie wnioski. Bo gdyby nie te wnioski i zagwarantowany wkład własny, nie byłoby dzisiejszego dofinansowania. 4 mln zł na dwie inwestycje, które dziś przekazujemy, to są bardzo ważne środki dla najmłodszych i dla tych, którzy mają swoje pasje. Życzę samych sukcesów i następców Lewandowskiego, którzy będą sławić miasto Garwolin. Niech wasze wszystkie marzenia się spełniają – powiedziała wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Rok 2022 zaczynamy w Garwolinie z przytupem – zauważyła wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc. Jesteśmy dumni, że w tej przestrzeni samorządowej możemy działać wspólnie. Te środki są przede wszystkim dedykowane na rzecz rozwoju waszego miasta – dodała.

Podczas uroczystego podpisania umów obecni byli także m.in. członkowie zarządu, trenerzy i podopieczni Garwolińskiego Klubu Sportowego „Wilga”, zastępca Burmistrza Miasta Garwolina Albert Baran, radny Sejmiku Wojewódzkiego Krzysztof Żochowski, radny powiatowy Marcin Kobus.

Jesteśmy w bardzo pięknym miejscu Garwolina. W 2013 roku oddaliśmy pływalnie, w 2018 roku ten budynek klubowo-szatniowy, a teraz kolejne obiekty. Już niewiele brakuje do tego, żeby to miejsce piękne w sensie położenia nad Wilgą i zieleni, stało się także miejscem pięknym pod kątem infrastruktury sportowej. Też żeby młodzi ludzie byli dumni, że takie obiekty mają w mieście.  Dziękuję także pani burmistrz za zaangażowanie, żeby ten obiekt zyskał rangę na miarę XXI wieku – powiedział dyrektor CSiK w Garwolinie Jarosław Kargol.

 

 

Zobacz również

GKS Wilga Garwolin poszukuje trenera

Udostępnij Garwoliński Klub Sportowy Wilga Garwolin poszukuje trenera sekcji lekkiej atletyki. Zarząd klubu ze Sportowej nowego szkoleniowca chce zatrudnić z dniem 1 stycznia 2024 roku....

Czytaj więcej

Bieg mikołajkowy w uroczej aurze

Udostępnij Czapy śniegu, biel, gdzie okiem sięgnąć, spokój i… entuzjaści biegów. Tak było w niedzielę podczas Biegu Mikołajkowego przy zbiorniku retencyjnym. A oprócz tego dużo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta