Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Kalinina, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale w dwa lata po zbrodni, 13 kwietnia 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska. W sumie w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. polskich obywateli.

Przez lata nie można było głośno mówić o ofiarach Katynia, publikacje na ten temat ukazywały się w tzw. „drugim obiegu”. Dopiero po 50 latach, 13 kwietnia 1990 r. Michaił Gorbaczow przekazał generałowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Tym samym władze radzieckie przyznały się oficjalnie do tej zbrodni.

W kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary łagrów sowieckich. Wśród nich znajdują się ofiary Katynia z Garwolina:

  • Ppor. sap. rez. Franciszek Majewski – urodzony 5 października 1902 roku w Garwolinie. Od 1923 r w Wojsku Polskim w 2 pułku saperów. W 1924 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Saperów, od 1925 r w rezerwie. Był urzędnikiem.
  • Ppor. rez. Edward Zalewski (nazwisko rodowe Zaleski) – urodzony 1 stycznia 1896 r. w Garwolinie. Był komendantem garwolińskiego POW. W 1920 roku służył w oddziale Kier. Transportów Wojskowych. Ppor. od 1925 br, przydzielony do Departamentu Intendentury Ministerstwa Spraw Wojskowych. Był odznaczony Medalem Niepodległości.

Upamiętniając ofiary zbrodni katyńskiej i ofiary katastrofy smoleńskiej Burmistrz Miasta Marzena Świeczak wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Jaskułą w dniu 10 kwietnia br. złożyli kwiaty pod tablicą na skwerze im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło interaktywny portal „Katyń Pro Memoria”, który stanowi rodzaj wirtualnego spaceru po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, który pozwala zanurzyć się w Las Katyński i na nowo odkryć wydarzenia i miejsca znane z tragicznych kart polskiej historii. Wraz z portalem ruszyła też akcja „Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci”, której celem jest upamiętnienie Ofiar poległych w Katyniu. Aplikacja umożliwia zapalenie symbolicznego znicza, ale także – poprzez krótki biogram – poznanie historii konkretnej osoby. Szczegóły na stronie www.katynpromemoria.pl

Informacje n.t. ofiar zbrodni katyńskiej z Garwolina zaczerpnięto z 16 numeru Zeszytów Historycznych Ziemi Garwolińskiej autor: Włodzimierz Kostecki “Ofiary Katyńskie ziemi garwolińskiej”, Garwolin 2010

Zobacz również

Zwolnieni z teorii w garwolińskim KLO

Udostępnij Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Garwolinie zrealizowali ciekawe projekty społeczne w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Olimpiada “Zwolnieni z Teorii”...

Czytaj więcej

Witaj majowa jutrzenko

Udostępnij Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak serdecznie zapraszają na powiatowo-miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W bogatym programie...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta