82. rocznica bombardowania Garwolina

8 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. W 82. rocznicę zbombardowania Garwolina uczcijmy pamięć mieszkańców, którzy zginęli podczas II wojny światowej oraz przypomnijmy wydarzenia sprzed lat.

8 września, w rocznicę bombardowania miasta, o godzinie 17:30 w Kolegiacie Przemieniania Pańskiego w Garwolinie zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Garwolina. Po nabożeństwie zapraszamy na Skwer Solidarności na koncert piosenki żołnierskiej w wykonaniu zespołu „Chwilo Trwaj” działającego przy Klubie Seniora w Garwolinie. Będzie można tam także obejrzeć wystawę historycznych fotografii przedstawiających Garwolin w czasie bombardowania oraz podczas II wojny światowej. W ramach tegorocznych obchodów w trzech miejskich szkołach podstawowych, uczniowie wezmą udział w warsztatach historycznych, które „przeniosą” ich do rzeczywistości roku 1939. Oryginalne przedmioty z tych czasów, pozwolą uczestnikom lepiej poznać okoliczności dramatycznych wrześniowych dni. Podczas lekcji historii m.in. poznają okoliczności bombardowania Garwolina i okoliczności przygotowań do wojny w garwolińskim 1. Pułku Strzelców Konnych, prześledzą historię bitew w kampanii 1939 które miały miejsce pod Garwolinem, szlak bojowy strzelców w czasie wrześniowej kampanii i tragiczne losy cywilnych uciekinierów, którzy znaleźli się w czasie wojennych dni w okolicy Garwolina, dowiedzą się jak powstawały w okolicy Garwolina jednostki zapasowe m.in. 16. Pułku Ułanów.

Na obchody 82. rocznicy bombardowania Garwolina zapraszają Miasto Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Klub Seniora oraz Kolegiata w Garwolinie.

Zobacz również

Nasze miasto się spisuje

Udostępnij Od początku Narodowego Spisu Powszechnego do dnia 26 września w Garwolinie spisano 5443 mieszkania, co stanowi 80,5% wykazu mieszkaniowego. Do końca spisu pozostały cztery...

Czytaj więcej

Zmarła Pani Marianna Rękawek

Udostępnij Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Marianny Rękawek – najstarszej mieszkanki Garwolina i powiatu garwolińskiego. Pani Marianna Rękawek z domu Jasińska urodziła...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta