Pamięci wydarzeń sprzed 160 lat

Już w najbliższą niedzielę, 22 stycznia 2023 roku zapraszamy do wzięcia udziału w patriotycznych wydarzeniach w Garwolinie z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Powstanie wybuchło w 1863 roku i było największym i najdłużej trwającym zrywem epoki porozbiorowej. Walczyli w nim przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa, a samo powstanie miało olbrzymi wpływ na kolejne pokolenia. Na terenie Garwolina już w pierwszych dniach powstania, 25 stycznia 1863 roku oddział powstańczy złożony ze strzelców i kosynierów dowodzony przez Gustawa Zakrzewskiego stoczył przy karczmie na Aleksandrówce zwycięską bitwę z Kozakami.

W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku o godz. 9.30 na cmentarzu parafialnym w Garwolinie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym Powstańcom Styczniowym. Następnie o godz. 10.00 w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Historyczny poniedziałek w Dworku w Miętnem

Natomiast w poniedziałek, 23 stycznia 2023 roku w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem o godz. 18.00 odbędzie się wykład Adriana Pogorzelskiego „Powstanie Styczniowe na ziemiach powiatu garwolińskiego”. Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć dzieje Powstania Styczniowego na naszych ziemiach, przybliżyć sylwetki uczestników zrywu i przedstawić fragmenty wspomnień powstańców. Całość zilustrują ciekawe eksponaty oraz widoki miejsc związanych z powstaniem.

Zobacz również

Biblioteka zaprasza w marcu

Udostępnij Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza w marcu na wiele atrakcji dla małych i dużych. Zerknijcie na kalendarium. Udostępnij Podobne tematyKoncert uczniów z ogniska...Zaproszenie - Komisja...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta