Znamy najpiękniejsze ogrody i balkony Garwolina 2019

XV edycja konkursu miejskiego “Najpiękniejszy ogród i najciekawsze kompozycje zieleni – Garwolin 2019” już za nami. W tym roku do Urzędu Miasta wpłynęło 10 zgłoszeń. Komisja konkursowa odwiedziła wszystkie zgłoszone ogrody i balkony i przyznajemy, że stanęliśmy przed niełatwym wyborem. Każdy z prezentowanych obiektów stworzonych przez mieszkańców jest pełen uroku i zdajemy sobie sprawę, że każdy balkon czy ogród wymagały wielkich nakładów pracy i systematyczności: bo nie sztuka posadzić, ale trzeba też dbać, podlewać, przycinać, zabezpieczać przed mrozami i szkodnikami.

Przed sesją Rady Miasta w dniu 10 września Burmistrz Miasta Marzena Świeczak wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Jaskułą wręczyli nagrody laureatom.

1 miejsce w kategorii ogród zajęły Panie: Ewa Kępka i Teresa Sitek.

Ogród Pani Ewy Kępki – pełen uroku i czaru. Wchodzących witają 3-metrowe malwy, pośrodku prezentuje się dumnie hortensja w rzadkim chabrowym kolorze, wśród zieleni ukryte są tajemnicze budowle z czerwonej cegły, kapliczka i altana, która w gorące dni daje chłód i jest miejscem relaksu.

Po raz pierwszy mieliśmy zgłoszenie z ogródków działkowych. Już zbliżając się do posesji powitał nas piękny łan kolorowych cyni, zwanych też jakobinkami. Przekraczając furtkę wkroczyliśmy do królestwa Pani Teresy Sitek , która na swojej działce ma zarówno warzywa, jak i rośliny jedno- i wieloletnie. Właścicielka działki przyznaje, ze spędza na działce każdą wolna chwilę.

2 miejsce w kategorii ogród przyznano Pani Magdalenie Grzegrzółce i Panu Mieczysławowi Janiec.

Ogród przy Kołłątaja to dzieło Pani Magdaleny Grzegrzółki. Znaleźć tu można wiele iglaków, jak te przed domem tworzące wiecznie zielony wał czy tuje rosnące równym szpalerem przy wjeździe. Z tuj powstał również żywy płot odgradzający część wypoczynkową od gospodarczej gdzie umieszczono warzywnik i rosną drzewa owocowe. Cały ogród ma charakter nowoczesny.

Gdy przekroczyliśmy wejście do kolejnego ogrodu łatwo było odgadnąć, jaką pasję ma jego twórca: prawie każdy element dekoracyjny miał w sobie motyw strażacki, lub do niego nawiązywał. Pan Mieczysław Janiec to wieloletni członek OSP Garwolin, od 25 lat zbiera hełmy strażackie i elementy wyposażenia strażaków. W jego ogrodzie można podziwiać miniaturowy wóz strażacki z beczkowozem i  pompę, które służą jako kwietniki. Znajdziemy tu również mini kapliczkę, bociana i flagę Polski górujące nad ogrodem.

3 miejsce w kategorii ogród zajął Pan Leszek Wójcik, który zaskoczył nas swoim dziełem. Na działce, na której trwa budowa domu została wydzielona część ogrodowa. Swoje miejsce znalazła altana, naprzemienny szpaler tui i traw a także równo zasadzone drzewa. Za kilka lat właściciele będą się cieszyć pięknym ogrodem

Komisja konkursowa w kategorii balkon przyznała laur zwycięstwa Pani Małgorzacie Łączyńskiej-Górskiej.

Pani Małgorzata Łączyńska-Górska na niewielkiej powierzchni umieściła oryginalne rośliny: ozdobną odmianę wiązu „geisha”, czerwone pnącze sundaville, a także kompozycje z innych roślin.

Drugie miejsce wśród balkonów zajęły Panie: Katarzyna Tuszyńska i Justyna Płowiec

Wszyscy twórcy zgłoszonych balkonów przyznają, że jest to dodatkowy pokój w sezonie letnim. Tak samo jest na balkonie Pani Katarzyny Tuszyńskiej, która posadziła różowe surfinie, pelargonie angielskie, a także stworzyła na swoim balkonie ścianę białych kwiatów. Ten balkon to również miejsce uprawy warzyw i ziół wykorzystywanych w kuchni.

 

Uroczy balkon traktowany jak kolejny pokój w upalne dni stworzyła Pani Justyna Płowiec, na którym znalazły się: pełne czerwone pelargonie, delikatne białe bakopy i kocanki.

3 miejsce przypadło Paniom Marioli Jaworskiej i Jolancie Pałysa

Pani Mariola Jaworska w wyborze roślin postawiła na dwa kolory: biały i czerwony. Na dole posadzono miniaturowe petunie, na górze: białe surfinie. Na balkonie znajdują się także fotele zachęcające do odpoczynku.

Kolejny balkon ze Stacyjnej autorstwa Pani Jolanty Pałysy zachwyca czerwonymi pelargoniami, które dominują nad pozostałą roślinnością. To również jest miejsce, gdzie rosną zioła i pomidory.

W tym roku, tak jak w poprzednich latach zostały przyznane Nagrody Internautów. Wśród ogrodów zwyciężył ogród Pana Mieczysława Jańca, wśród balkonów – dzieło Pani Małgorzaty Łączyńskiej-Górskiej. Laureaci otrzymali bony w wysokości 250, 200 i 150 zł a także Nagrody Internautów o wartości 200 zł, jak również gadżety miejskie.

Laureatom serdecznie gratulujemy i wszystkich zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Więcej zdjęć zgłoszonych ogrodów i balkonów jest na profilu Miasta Garwolin

 

Zobacz również

Komunikat SPZOZ

Udostępnij Wracamy do normalności! Od czerwca SPZOZ w Garwolinie wznawia działalność poradnia chirurgiczna konsultacyjna w której przyjmować i kwalifikować do planowych operacji chirurgicznych będą specjaliści...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta