Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku Garwolin włącza się w ogólnopolskie świętowanie wolności. Władze miasta i powiatu zapraszają na godzinę 10:00 do garwolińskiej kolegiaty, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Po niej uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik upamiętniający Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się część oficjalna – przemówienie Burmistrza Garwolina Marzeny Świeczak oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

Wiwat Niepodległa! Piknik na skwerku

Po części oficjalnej Centrum Sportu i Kultury zaprasza do wspólnego świętowania na Skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie ognisko i wojskowa grochówka, patriotyczne melodie, wystawy tematyczne prezentujące historię Polski i Garwolina z okresu odzyskania niepodległości, prezentacje przygotowane przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. I Pułku Strzelców Konnych oraz Oddział Sfora Garwolin. Razem z seniorami z garwolińskiego Klubu Seniora będzie można przygotować okolicznościowe kotyliony. Urząd Miasta Garwolina zaprosi małych i dorosłych mieszkańców do udziału w konkursach, a CSiK rozda uczestnikom kartki pocztowe przygotowane przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w ramach akcji „Mamy Niepodległą”, zachęcając do przesłania życzeń rodzinie i znajomym z okazji naszego narodowego święta. Wśród tych kart znajdą się także kartki wydrukowane przez CSiK – będą to najlepsze kartki pocztowe konkursu plastycznego „Wiwat Niepodległa”. Podczas pikniku poznamy także wszystkich laureatów konkursu.

Teatr dla małych i dużych oraz wspólne śpiewanie

Narodowe Święto Niepodległości będzie można świętować od rana do późnego wieczora. Z kulturalnej oferty będą mogli skorzystać wszyscy. O 12:30 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wystąpi Teatr Wariacja ze spektaklem dla dzieci „O Ziuku Piłsudskim, czyli odzyskana wolność”. To historia o niesfornym uczniu Ziuku Piłsudskim – upartym obrońcy polskiego języka, historii i miłości do Polski, której wówczas nie było. Dzieci poznają historie z życia małego Ziuka i ciekawostki o Piłsudskim, jakich w książkach nie znajdą. O 17:00 Teatr Rękawiczka pokaże, po raz pierwszy na scenie, spektakl pt. „W pewnym miasteczku”. Będzie to historia o ludziach z kwiatami w tle.

Spotkanie pod tytułem „Tę piosenkę, tę jedyną” to propozycja zarówno dla starszej, jak i młodszej publiczności, dla dzieci, rodziców i dziadków, dla grup przyjaciół – jednym słowem dla wszystkich tych, którym muzyka w sercu gra, szczególnie ta, która zapisała się na kartach naszej historii wielkimi literami. W sali konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury, przy kawie i herbacie, będzie można włączyć się do wspólnego patriotycznego śpiewania. W roli muzycznych przewodników wystąpią Tadeusz Talarek i Julian Czaporowski. Teksty wszystkich utworów zostaną wyświetlone na ekranie, tak, aby ułatwić publiczności włączenie się we wspólne śpiewanie. Początek patriotycznych śpiewanek o godzinie 18:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Świętujmy – nie tylko 11 listopada

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się także kilka wydarzeń towarzyszących. 12 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 o godzinie 11:30 odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego pamięci I Pułku Strzelców Konnych. Mural powstał na jednej ze ścian zewnętrznych budynku w ramach projektu „To są strzelcy z Garwolina – historia 1. Pułku Strzelców Konnych”, który uzyskał 80% dofinansowania z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Wartość projektu to 22 500 zł.

Okazje do świętowania będą także w niedzielę, 10 listopada. O godzinie 9:00 w Hali Stulecia przy ul. Korczaka w Garwolinie rozpocznie się Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci „Puchar Niepodległości”. Na boisku zmierzą się lokalne drużyny piłkarskie oraz goście spoza powiatu. Pływalnia Miejska „Garwolanka” zaprasza wszystkich miłośników pływania do wzięcia udziału w wyjątkowej sztafecie „1918. Płyniemy z wąsem”. Uczestnicy wspólnymi siłami pokonają dystans 1918 metrów, czyli przepłyną ponad 70 basenów, a na koniec zrobią sobie zdjęcie „z wąsem”, upamiętniając tym samym postać marszałka Piłsudskiego. Początek zawodów o godzinie 10:30. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Miłośników lokalnej historii, starych zdjęć i pamiątek zapraszamy na ulicę Senatorską 39. W niedzielę w godzinach 12:00-18:00 drzwi starego drewnianego domu zostaną otwarte dla wszystkich zwiedzających, a w środku będzie można obejrzeć wiele ciekawych eksponatów i porozmawiać z pasjonatami naszego regionu, twórcami portalu Garwolin.org.

źródło: materiały prasowe CSiK, opracowanie UM Garwolin

Zobacz również

Gratulacje dla MKS Garwolin!

Udostępnij Z 41. Mistrzostw Polski Seniorów, które odbyły się w weekend w Sianowie, zawodnicy MKS Garwolin wrócili z 15 medalami. To piękny wynik zawodników garwolińskiego...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta