Wiwat Maj! 3 Maj!

Tegoroczne uroczystości, związane z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały charakter symboliczny. Narodowe Święto co roku gromadziło setki mieszkańców Garwolina najpierw na mszy świętej, później na uroczystym przemarszu i wspólnym świętowaniu. I chociaż w tym roku świętowaliśmy inaczej, to mimo wszystko był to dzień dla nas szczególny.

Ze względu na obecną sytuację i związane z nią obostrzenia, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, tegoroczne miejsko-powiatowe obchody święta Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi RP w przestrzeni publicznej zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Jeszcze nie możemy się spotkać tak jak byśmy chcieli, by wspólnie, z należytą atencją, obchodzić kolejną rocznicę Konstytucji 3-majowej, zwłaszcza tak ważną, jak ta tegoroczna. Nie zwalnia nas to jednak z patriotycznego obowiązku pielęgnowania pamięci o dziejach naszej Ojczyzny – powiedzieli Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki.

Oficjalne miejsko-powiatowe obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą celebrowaną przez Ks. Proboszcza Stanisława Małka, w intencji ojczyzny w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Bezpośrednio po liturgii pod pomnikiem poświęconym Konstytucji 3 Maja przy Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, w imieniu wszystkich mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystości przebiegły w skromnej formule odpowiadającej obowiązującym przepisom bez udziału orkiestry, pocztów sztandarowych i pozostałych uczestników obchodów. Garwolin reprezentowała delegacja miejska w składzie Zastępca Burmistrza Garwolina Albert Baran, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Jaskuła oraz radni Andrzej Ostolski, Marek Jonczak i Jan Paziewski.

Na majowe święta miasto przywdziało biel i czerwień. Z okazji Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja w Garwolinie tradycyjnie zrobiło się biało-czerwono. Garwolin przyozdobił ulice flagami narodowymi. O odświętny wystrój zadbali również mieszkańcy, który przyozdobili swoje okna i balkony oraz wzięli udział w wydarzeniach towarzyszących przygotowanych przez Miasto Garwolin i Powiat Garwoliński wraz z pozostałymi współorganizatorami biało-czerwonej majówki: Centrum Sportu i Kultury, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, Powiatowego Centrum Kultury i Promocji oraz Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki.

 

Jan Matejko “Konstytucja 3 maja 1791 roku”, 1891

Dziękuję mieszkańcom za wspólne świętowanie. Wywiesiliśmy flagi, przypięliśmy kotyliony. Świętowaliśmy naszą polskość, do której jesteśmy włączeni i którą współtworzymy. Świętowaliśmy osobno, ale jednak razem. Święto było dla nas skromne, ale nie mniej ważne.  To dzięki Wam weekend w mieście Garwolin był prawdziwie biało-czerwony – podsumowuje Burmistrz Miasta Marzena Świeczak.

Zobacz również

W Garwolinie zawyją syreny!

Udostępnij W ramach ogólnokrajowego ćwiczenia pk. „RENEGADE/SAREX 21″, zostanie przeprowadzona na terenie województwa głośna próba uruchomienia systemów alarmowych. Na terenie Garwolina ćwiczenie ostrzegania ludności przed...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta