Warsztaty decoupage w miejskiej bibliotece

W ramach odbywających się “Spotkań z pasjami” Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie zaprasza na warsztaty rękodzielnicze, podczas których wykonać będzie można piękne pisanki w technice decoupage. Spotkanie odbędzie się  we wtorek 28 marca o godzinie 16:30. Koszt warsztatów to 20 zł/os. Zapisy w Bibliotece (Czytelnia, ul. Nadwodna 1) oraz tel. 25 682-24-21.

Nie musicie się martwić o to że nie potraficie, ta metoda jest odpowiednia dla każdego, nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności. Pozwala stworzyć coś pięknego, co możemy później postawić jako ozdobę domu.

Decoupage inaczej nazywana metodą serwetkową polega na przyklejaniu specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek do odpowiednio przygotowanej powierzchni. Efekty jakie można uzyskać przypominają wzory malowanie pędzlem.

Jest to jedna z najpopularniejszych  i najprężniej rozwijających się gałęzi rękodzielnictwa. Pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika powędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVIII w. metoda przywędrowała do krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Sztukę tę nazywano lacca contrafatta. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Wkrótce decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe.

materiały prasowa: MPBP , opracowanie: UM Garwolin na podstawie źródeł internetowych

Zobacz również

Patriotyzm konsumencki – to lubię!

Udostępnij #KupujŚwiadomie to hasło kampanii prowadzonej przez KOWR zachęcającej do świadomego wyboru produktów z oznaczeniami i certyfikatami żywności, do których należą: znak PRODUKT POLSKI, logo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta