Teatralny Saturator w Garwolinie

Saturator Teatralny w Garwolinie to kolejny festiwal na kulturalnej mapie Mazowsza. Między 13 a 15 września Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają wszystkich miłośników teatralnych wrażeń do udziału w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. W programie m.in. przedstawienia dla dzieci i dorosłych, spektakle teatrów ulicznych z Polski i zagranicy, występy zespołów lokalnych oraz parada teatrów ulicami miasta.

Miasto z wierną publicznością

Garwolin, to miasto wielu teatralnych przedsięwzięć i prężnie działającego niezawodowego ruchu teatralnego. Brak zawodowej sceny w mieście w żaden sposób nie przeszkadza miłośnikom i pasjonatom teatru – biorą sprawy w swoje ręce i sami robią dobry teatr, który spotyka się z dużym uznaniem, zdobywając nagrody na przeglądach, konkursach i festiwalach teatralnych. Mają swoją wierną publiczność lokalną, która z oddaniem śledzi ich rozwój, sukcesy i artystyczne dokonania.

By jeszcze mocniej wspierać i dbać o rozwój tych cennych teatralnych działań Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z władzami Garwolina oraz Centrum Sportu i Kultury organizują w mieście Festiwal Saturator Teatralny. Od 13 do 15 września przestrzenią miasta zawładną teatry, które, sięgając po rozmaite środki wyrazu i tematy, zaproszą do udziału widzów w każdym wieku.

Dla dzieci i dla dorosłych, z Polski i zagranicy

To będzie prawdziwe święto teatru – przestrzeń inspirującej konfrontacji dorobku lokalnych grup teatralnych z zawodowymi zespołami z kraju i zagranicy. Obok skłaniających do refleksji poważnych tematów nie zabraknie również spektakli, które dostarczą widzom mnóstwa śmiechu i doskonałej rozrywki. W programie znajdą się przedstawienia rodzinne, spektakle dla dzieci, duże przedsięwzięcia plenerowe. Niektóre spektakle grana będą w tradycyjnej przestrzeni sceny pudełkowej, ale duża część odbywać się będzie w przestrzeni miejskiej w okolicach pływalni Garwolanka. Festiwal poprzedzą również rozmaite działania towarzyszące, przygotowane dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy m.in. wezmą udział w warsztatach pisania o teatrze czy zajęciach ruchowych, prowadzonych przez zawodowych tancerzy i choreografów.

W programie festiwalu znajdą się zespoły o uznanym dorobku artystycznym, cenione i lubiane na całym świecie, m.in. Teatr Porywacze Ciał, Teatr Akt, Warszawskie Centrum Pantomimy czy Kijowski Teatr Uliczny. Na festiwalu nie może jednak zabraknąć działających w Garwolinie grup artystycznych – Teatru Rękawiczka czy Teatru O!Mamy. Na początku festiwalowych zmagań wszystkie grupy przejdą ulicami miasta w paradzie, angażując mieszkańców i zapraszając ich do udziału.

Saturator daje głęboki oddech

Dlaczego Saturator? Ponieważ istotą procesu saturacji jest nasycanie. I tak jak w medycynie saturacja wspomaga wydolność oddechową pacjenta, tak Saturator Teatralny ma za zadanie wspomaganie lokalnego teatralnego „układu krążenia” – nie tylko wśród działaczy grup teatralnych, ale również mieszkających w Garwolinie miłośników teatru, którzy oddaleni są od głównych ośrodków życia teatralnego. Zadaniem Saturatora jest więc stworzenie nowego miejsca na kulturalnej mapie Polski, służącego upowszechnianiu sztuki teatru. Miejsca twórczych spotkań, wymiany doświadczeń między zawodowymi i niezawodowymi artystami, przestrzeni dobrych teatralnych emocji.

Szczegóły programu dostępne są na stronach www.festiwalsaturator.pl oraz www.mik.waw.pl. Zachęcamy również do śledzenia Saturatora na Facebooku i Instagramie. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu jest Mazowiecki Instytut Kultury. Współorganizatorzy: Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Festiwal Saturator Teatralny został objęty Honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrza Miasta Garwolina.

 

Informacje prasowe: Radosław Lubiak Mazowiecki Instytut Kultury

Zobacz również

GKS Wilga Garwolin poszukuje trenera

Udostępnij Garwoliński Klub Sportowy Wilga Garwolin poszukuje trenera sekcji lekkiej atletyki. Zarząd klubu ze Sportowej nowego szkoleniowca chce zatrudnić z dniem 1 stycznia 2024 roku....

Czytaj więcej

Bieg mikołajkowy w uroczej aurze

Udostępnij Czapy śniegu, biel, gdzie okiem sięgnąć, spokój i… entuzjaści biegów. Tak było w niedzielę podczas Biegu Mikołajkowego przy zbiorniku retencyjnym. A oprócz tego dużo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta