Powrót do przeszłości – piknik historyczny

22 lipca w samym sercu miasta, w środku lata, z oprawą średniowieczną odbędzie się piknik historyczny z okazji rocznicy nadania praw miejskich. Jubileuszowe obchody zamienią na kilka godzin Skwerek Solidarności w dawną osadę. Atrakcji będzie wiele, a klimat wydarzenia pozwoli przenieść się współczesnym mieszkańcom kilka wieków w przeszłość.

– Trwamy w roku jubileuszowym i chcemy po wielokroć podkreślać, jak niebywałe jest to wydarzenie. Dni Garwolina akcentowały współczesny charakter miasta i jego mieszkańców, tymczasem teraz chcemy umocnić tożsamość garwolinian. Stąd pomysł na organizację pikniku historycznego – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które jest organizatorem wydarzenia.

W sobotę 22 lipca od godziny 17:00 na zrewitalizowanym skwerze odbywać się będą pokazy rzemiosł dawnych. Będzie można zobaczyć narzędzia kata wraz z ciekawostkami prawa średniowiecznego (kto zechce, zostanie zakuty w dyby). Ponadto stoisko związane z iluminatorstwem odsłoni tajniki ucierania farb oraz warsztat pracy skryby, a najmłodsi będę mieli okazję pomalować herby miasta i powiatu.

Nieodłącznym elementem dawnego życia była muzyka i zabawa. W związku z tym podczas sobotniego pikniku odbędzie się koncert muzyki dawnej prezentujący utwory wokalno-instrumentalne epoki średniowiecza od XIII do XV wieku. Będzie także stoisko prezentujące repliki instrumentów z tej epoki. Zainteresowani będą mogli posłuchać opowieści o tym, jak niegdyś budowano instrumenty, a nawet usłyszeć kilka dźwięków każdego eksponatu. Aby zachęcić do wspólnej zabawy organizatorzy przygotowali warsztaty tańca dawnego.

Tłem dla wydarzenia będzie pokazowy namiot rycerski, a część atrakcji dla dzieci będzie odbywała się pod średniowieczną wiatą przy stołach i ławach. Piknik potrwa do godziny 20:00.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Informacja prasowa CSiK

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta