Pamięci naszych strzelców w setną rocznicę przybycia do Garwolina

Organizowane od wielu lat w Garwolinie Święto 1. Pułku Strzelców Konnych to kontynuacja tradycji, okazja do spotkań, a jednocześnie lekcja historii dla mieszkańców Garwolina i przybyłych gości. Tegoroczne obchody były wyjątkowe z powodu przypadającej w tym roku 100. rocznicy przybycia 1. Pułku Strzelców Konnych do Garwolina oraz 600-lecia nadania praw miejskich Miastu Garwolin.

– 1. Pułk Strzelców Konnych stacjonował w Garwolinie w latach 1923-1939. Formacja była jedną z najlepiej prezentujących się formacji w XX-leciu międzywojennym, brała udział w walkach o niepodległość i w kampanii wrześniowej. Staramy się przypominać historię lokalną, a także wzorce patriotyzmu – ludzi gotowych walczyć i codziennie pracować na rzecz państwa w warunkach pokoju – podkreśla prezes stowarzyszenia Wojciech Szczegot.

– Obecność jednostki wojskowej w mieście wpływała na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz podnosiła znaczenie Garwolina. Przez lata pobytu pułk trwale zapisał się w historii naszego miasta. Były to lata świetności pułku, ale też lata odradzania się naszego miasta. Obchody święta 1. PSK pozwoliły na wskrzeszenie ducha pułkowych tradycji i pamięci o tych, którzy przelali swą krew za Ojczyznę – podsumowuje tegoroczne uroczystości burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Trzydniowe obchody rozpoczęły się już w piątek 12 maja br. od akademii i pikniku kawaleryjskiego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych, która zawsze w maju świętuje swoich patronów oraz złożenia kwiatów pod pomnikiem 1 PSK przy Sądzie Rejonowym – dawnym budynkiem sztabu pułku. Popularyzując historię jednostki, w sobotę odbył się VI Otwarty Turniej Strzelecki o Puchar Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka na strzelnicy KSS Snajper, a w niedzielę na terenach przy zbiorniku retencyjnym “Bieg Ułański” w ramach XII Grand Prix Ziemi Garwolińskiej.

W niedzielę 14 maja br. zastępca burmistrza Garwolina Albert Baran wziął udział w nabożeństwie w intencji kawalerzystów w Parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej (Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej) zorganizowanym z inicjatywy Stowarzyszenia 1 PSK im. Cesarza Napoleona. Złożył także kwiaty i zapalił znicze na grobie strzelca śp. Władysława Głowackiego na cmentarzu w Górkach, a także przy tablicy na Kolegiacie i kamieniu przy ulicy Polnej w Garwolinie – miejscach upamiętnienia chorążego kawalerii Wojska Polskiego i żołnierza 1 Pułku Strzelców Konnych Narcyza Witczak-Witaczyńskiego.

W niedzielne popołudnie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych, Burmistrz Miasta i Starosta Powiatu Garwolińskiego zaprosili uczestników obchodów do Leszczyn – historycznej dzielnicy Garwolina. Oprócz wspólnej modlitwy znalazły się liczne atrakcje historyczne, kulturalne i sportowe, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Mszę świętą ekumeniczna celebrowali: kapelan ŚZŻAK obwodu Gołąb Garwolin ks prałat Edmund Szarek, ksiądz kanonik Stanisław Szymuś proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i ks Sławomir Kochan proboszcz parafii prawosławnej p.w. Św. Trójcy w Siedlcach. Ks Szarek w kazaniu wspominał mężnych kawalerzystów z Garwolina, a także podkreślił konieczność pielęgnowania pamięci o historii lokalnej i jej roli w kształtowaniu postaw patriotycznych najmłodszego pokolenia. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe ŚZŻAK Obwodu Gołąb Garwolin, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych, ZHP hufca Orłów, OSP Zawady i OSP Leszczyny.

Po uroczystej celebrze organizatorzy wręczyli podziękowania ze wieloletnią pomoc w organizacji święta pułkowego. Wręczono również statuetki zwycięzcom VI Otwartego Turnieju Strzeleckiego o Puchar Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka. Na koniec oficjalnej części uroczystości z koncertem wystąpiła orkiestra dęta OSP Garwolin. Nie zbrakło również pokazów sprawności kawaleryjskiej, które jak co roku przyciągnęły widzów w każdym wieku. Na wszystkich uczestników czekała wojskowa grochówka. Uroczystości zakończyła potańcówka kawaleryjska.

Tradycyjnie wydarzeniem towarzyszącym obchodom był Bieg Ułański w ramach XII Grand Prix Ziemi Garwolińskiej, który został zorganizowany nad zbiornikiem retencyjnym przez Centrum Sportu i Kultury i Stowarzyszenie Truchtacz.pl. Pełna relacja z wydarzenia ukarze się w osobnym artykule.


Zadanie było współfinansowane ze środków Miasta Garwolina w ramach zadania publicznego.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Poseł na Sejm RP Iwona Kurowska, Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Burmistrz Miasta Marzena Świeczak. Święto pułkowe jest organizowane we współpracy z: Centrum Sportu i Kultury, Gminą Borowie, Miastem i Gmina Pilawa, OSP Leszczyny, Publiczną Szkołą Podstawową nr 2 im. 1. Pułku Strzelców Konnych, stowarzyszeniem Truchtacz.pl, KSS Snajper, stowarzyszeniem Garda, Cartex auto części, Arbol producentem domów z drewna, Bankiem Spółdzielczym w Garwolinie, Stawecki Holding, Ekolider, Auto-hol Wojciech Kajka, Sklepem Militarnym przy ul. Kościuszki 52/10 w Garwolinie, piekarnią Żabczyńscy, firmą Kudaszewicz.

Patronat medialny objęli: eGarwolin, Twój Głos Gazeta Powiatu Garwolińskiego. Patronat Historyczny objęli: Dawny powiat Garwolin i okolice Garwolin.org i Fundacja Koszary.

Zobacz również

Zimowa aura wiosennego biegu

Udostępnij W niedzielę 21.04 podczas „Biegu do wiosny”, który otworzył cykl 4 biegów nazwanych Grand Prix Ziemi Garwolińskiej wiosnę… trzeba było sobie wyobrażać. Mimo ostrego...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta