Na biało-czerwoną nutę

17 września w garwolińskiej kolegiacie wysłuchaliśmy wielu znanych pieśni polskich w wykonaniu wielopokoleniowego chóru pod przewodnictwem Radosława Mitury w towarzystwie orkiestry OSP z Trąbek pod batutą Grzegorza Zakrzewskiego. Było to wydarzenie towarzyszące obchodom 84. rocznicy bombardowania Garwolina.

Dzisiejsza data i to miejsce nie są przypadkowe. Koncert, który przygotowali dla Państwa lokalni artyści, jest wydarzeniem, w ramach którego chcemy przypomnieć smutne wydarzenia 1939 roku. 84 lata temu, 1 września o świcie wojska niemieckie zaatakowały Polskę. 8 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Na nasze miasto spadły niemieckie bomby niszcząc w 90% centrum Garwolina. Od bomb zginęło kilkadziesiąt osób: mieszkańców miasta, uciekinierów i żołnierzy. W czasie pożaru miasta spowodowanego bombardowaniem spaliło się wiele budynków mieszkalnych. Ogień objął również kościół parafialny: spalił się dach, trzy wieże, zegar, organy, w czasie pożaru stopiły się i spaliły trzy dzwony. Dziś, 17 września, to także kolejna smutna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę – powiedziała Beata Pasternak kierownik Wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych zapowiadając koncert.

Dlatego ten koncert, w tym miejscu i w tym czasie nabiera szczególnego, symbolicznego znaczenia. To wyjątkowa okazja, abyśmy razem jako wspólnota, oddali hołd naszej historii, naszym bohaterom i wartościom, które kształtują nasza tożsamość narodową. Chcemy pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, oraz podziękować tym, którzy pracują na jej rzecz każdego dnia. – dodała

W imieniu burmistrz Marzeny Świeczak wszystkim wykonawcom podziękował Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Ostolski: Niech Polska zawsze będzie nasza inspiracją, a Państwa muzyka, śpiew i twórczość nadal przynosi radość i wzruszenia innym. 

Koncert był organizowany w ramach projektu na „Biało czerwoną nutę”, który dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Organizatorem wydarzenia są: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Kolegiata p.w. Przemienienia Pańskiego, Szkoła Muzyczna i Miasto Garwolin.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta