Ku czci św. Anny – festyn patronki Garwolina

Uroczyste obchody Dnia Św. Anny – Patronki Garwolina odbędą się w najbliższą niedzielę 23 lipca. Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. Stanisław Szymuś oraz Burmistrz Miasta Marzena Świeczak serdecznie zapraszają do udziału we mszy świętej odpustowej o godz. 12.00, a po niej na festyn rodzinny w parafialnych ogrodach, który rozpocznie się o godz. 15.00.

Pierwsza parafia w Garwolinie powstała w XVI w. dzięki księżnej Annie Mazowieckiej pod wezwaniem swej Patronki św. Anny. Od tamtego czasu kult św. Anny trwa wśród mieszkańców miasta Garwolina. Św. Anna otaczana jest przez garwolinian czcią od blisko 300 lat. Obraz św. Anny Samotrzeciej, który znajdował się w kościele księżnej Anny, po pożarze tej świątyni został przeniesiony do kościoła Przemienienia Pańskiego, gdzie znajduje się do dziś w bocznym ołtarzu. Istnieje także legenda wyjaśniająca początki tego kultu. Panowała przed laty ogromna susza. W obliczu klęski żywiołowej skutkującej głodem parafianie Garwolina wzięli obraz św. Anny i zaczęli obchodzić wioski wokół miasta. Kiedy już wracali do kościoła, spadł rzęsisty deszcz. Od tego momentu rozpoczął się kult św. Anny w naszej parafii i w całym mieście.

5 sierpnia 2018 r. w Garwolinie odbyły się uroczystości rocznicowe 600-lecia parafii podczas których ogłoszono św. Annę patronką miasta, odsłonięto oraz poświęcono pomnik św. Anny na placu przed kolegiatą.

Fot. lokalnyatrakcyjnyszlak.pl

Tegoroczne wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Garwolin. W programie niedzielnego festynu wiele atrakcji. Szczegóły na plakacie.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta