Konkurs recytatorski ku czci Białoszewskiego. Mironalia 2023

Jego dorobek pisarski należy do ważnego nurtu literatury nowoczesnej. Przez całe życie był związany z Warszawą, ale do Garwolin przyjeżdżał wielokrotnie. Mowa o Mironie Białoszewskim, którego pamięć i związki z miastem Centrum Sportu i Kultury podkreśli organizacją 11 grudnia konkursu recytatorskiego. W jury po raz 5 zasiądzie popularny aktor Adam Woronowicz. Lubisz poezję i występy publiczne? Chcesz spróbować swoich sił? Zgłoś się!

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza uczniów szkół z terenu powiatu garwolińskiego do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim „Mironalia 2023”.

– „Mironalia” to ważny i potrzebny konkurs. Jego celem jest m.in. rozwijanie wrażliwości językowej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz promocja młodych talentów. „Mironalia” mają za cel popularyzowanie twórczości Mirona Białoszewskiego, ale – by nie wykluczać młodszych uczestników – od kilku lat proponujemy uczniom z klas 1-6 szkół podstawowych recytację wierszy Wandy Chotomskiej. Tych dwoje znało się, przyjaźniło, a nawet przez pewien czas tworzyło wspólnie pod pseudonimem Wanda Miron – mówi Barbara Kupczyk-Mikulska, koodynatorka konkursu.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych klas I-VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Repertuar recytatora jest zależny od kategorii wiekowej. W przypadku szkół podstawowych kl. I-VI są to dwa dowolne wiersze Wandy Chotomskiej. Uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych powinni zaprezentować fragment prozy Wandy Chotomskiej i jeden dowolny wiersz Mirona Białoszewskiego,natomiast uczniów szkół średnich dwa teksty: dowolny wiersz Mirona Białoszewskiego oraz dowolny fragment z „Tajnego dziennika 2” Mirona Białoszewskiego.

Konkurs recytatorski to także nie lada przeżycie z uwagi na obecność Adama Woronowicza – polskiego aktora znanego z filmów, seriali oraz kreacji teatralnych, który po raz kolejny będzie pełnił rolę przewodniczącego jury. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród aktor chętnie odpowiada na pytania wszystkich uczestników, robi sobie z nimi zdjęcia, rozdaje autografy. W tym roku także opowie krótko o sobie i o kulisach pracy na planie.

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy konkursu zdecydowali się na przyznanie laureatom nagród pieniężnych.

Konkurs recytatorski odbędzie się 11 grudnia o godzinie 9:30 w sali konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie (ul. Nadwodna 1). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 4 grudnia.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie organizatora www.csik.garwolin.pl

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta