Wydarzenie, które pokazało jak wielu mamy utalentowanych uczniów. Organizatorzy zapewniają, że kolejna edycja Garwowizji jest już przesądzona. W czwartek 8 lutego w Hali Stulecia przy Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie odbyło się wielkie święto muzyczne – Powiatowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej Garwowizja.
Nad wydarzeniem patronat honorowy roztoczyli Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak, a także Starostwo Powiatowe w Garwolinie.
Garwowizja to nowe wydarzenie na arenie kulturalnej naszego powiatu. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Garwolinie Anna Łysiak-Zając, która zaprosiła do współpracy nauczycielki – Paulinę Piechocką, Dorotę Przybysz-Masny i Magdalenę Kowaluk. Organizatorki festiwalu za główne cele postawiły sobie nie tylko zorganizowanie imprezy na naprawdę wysokim poziomie, ale przede wszystkim umożliwienie dzieciom i młodzieży z powiatowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, dowartościowanie młodych ludzi i dodanie im wiatru w żagle. Wszystkie założenia udało się zrealizować w stu procentach!
Pierwsza edycja Powiatowego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej Garwowizja była wydarzeniem zamkniętym, na który wstęp mieli jedynie zaproszeni goście, jednak organizatorom zależało, by prezentacja talentów młodzieży mogła być podziwiana przez szeroką publiczność, dlatego wydarzenie było transmitowane przez Internet. Można je było śledzić na żywo przez stronę facebookową PSP nr 5 w Garwolinie. Transmisją internetową zajął się Sebastian Majewski, zaś za nagłośnienie i techniczną obsługę imprezy odpowiedzialny był Łukasz Dziak. Obaj panowie, mimo młodego wieku, bo są uczniami klasy maturalnej Zespołu Szkół nr 2, stanowią bardzo zgrany i profesjonalny duet. Dzięki dużej wiedzy i umiejętnościom technicznym już teraz śmiało mogą konkurować z profesjonalnymi ekipami eventowymi. Imprezę dla archiwum szkolnego uwiecznił wieloletni dyrektor PSP nr 5 Jacek Zowczak.
Patronat honorowy Marzeny Świeczak Burmistrza Miasta Garwolina i Mirosława Walickiego Starosty Powiatu Garwolińskiego znaczenie podniósł rangę wydarzenia. Wśród gości znaleźli się więc Jadwiga Mańkowska – kierownik Wydziału Oświatowo-Społecznego w Urzędzie Miasta Garwolina, oraz Agnieszka Sadowska-Janiec – radna powiatu garwolińskiego. Wśród publiczności zasiedli także przedstawiciele sponsorów oraz szkół biorących udział w festiwalu, m.in. Ewa Flaga – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie, oraz Adam Wyskwar – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.
Dyrekcja PSP nr 5 w Garwolinie również zaangażowała się w organizację widowiska. Zarówno dyrektor Agnieszka Majewska, jak i zastępca Anna Piorun od początku wspierały organizatorki w realizacji ich przedsięwzięcia. Dlatego też Garwowizję, jako gospodarz, otworzyła dyrektor Agnieszka Majewska, która przywitała przybyłych gości, publiczność i uczestników. Galę poprowadzili Anna Łysiak-Zając oraz Tomasz Jonczak. W jury festiwalu zasiadły osoby, których artystyczne dokonania znane są nie tylko w powiecie, ale również w całym kraju: Tadeusz Talarek – uzdolniony wokalista i muzyk, który rozsławił Garwolin, biorąc udział w programie telewizyjnym The Voice Senior; Wiktoria Piorun – absolwentka PSP nr 5 w Garwolinie, piosenkarka i aktorka musicalowa, studentka akademii muzycznej w Bydgoszczy; Aleksandra Wojtanowicz-Piętowska – absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Warszawie, tancerka, kierownik baletu oraz choreograf przez 13 lat w Teatrze Syrena w Warszawie, występująca m.in. w Teatrze Wielkim, właścicielka Szkoły Tańca i Baletu Dance Now na terenie Garwolina i okolic, a także Warszawy, oraz nowo powstałej kliniki medycyny estetycznej Kardas Klinika w Sulbinach; Zbigniew Miętus – absolwent Wydziału Instrumentalnego akademii Muzycznej w Gdańsku, kapelmistrz garwolińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, właściciel Szkoły Muzycznej Do Re Mi i sklepu muzycznego przy ul. Targowej w Garwolinie, oraz Damian Mączarski – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów i dyrygentury chóralnej, mający za sobą współpracę w wieloma warszawskimi chórami, obecnie organista kolegiaty w Garwolinie i dyrygent Chóru Rodzinnego przy tejże kolegiacie.
W festiwalu można było podziwiać występy wykonawców z siedmiu szkół podstawowych z powiatu (szkoły z Korytnicy, Łąk, Maciejowic, Łaskarzewa, PSP nr 2 oraz PSP nr 5 z Garwolina) oraz czterech szkół średnich (KLO, Liceum im J. Piłsudskiego, ZS nr 1 oraz ZS nr 2 z Garwolina). Oprócz tego swoimi występami festiwal uświetnili Wiktoria Piorun oraz Tadeusz Talarek oraz cheerleaderki i gimnastyczki z grupy No Name kierowanej przez panią Zofię Kisiel.
Wszystkie wykonania konkursowych piosenek były bardzo piękne i profesjonalne, dlatego jury długo naradzało się przed ogłoszeniem werdyktu. Ostatecznie laureatami Powiatowego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej Garwowizja zostali:
w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Maja Gąsiorowska z PSP nr 5 w Garwolinie;
II miejsce – zespół Szkolna Banda Muzyczna z PSP nr 2 w Garwolinie;
III miejsce – duet Zofia Krzysztoszek i Gabriela Węgłowska z PSP nr 5 w Garwolinie.
W kategorii szkół średnich zwyciężyli:
I miejsce – Emilia Głodek z ZS nr 1 w Garwolinie;
II miejsce – zespół Fanatycy z KLO w Garwolinie;
III miejsce – Maja Kondej z LO im. J. Piłsudskiego w Garwolinie
Nagrodę specjalną ufundowaną przez jurorkę Wiktorię Piorun otrzymała Emilia Cieplińska z LO im. J. Piłsudskiego w Garwolinie, zaś nagroda specjalna ufundowana przez Aleksandrę Wojtanowicz-Piętowską przypadła Ninie Celińskiej z Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: redakcja „Twojego Głos” oraz portal eGarwolin, a także Katolickie Radio Podlasie i podlasie24.
Wszyscy zaproszeni gości, publiczność oraz uczestnicy byli pod wrażeniem profesjonalnej organizacji festiwalu, organizatorzy i jury byli pod wrażeniem talentu uczniów powiatowych szkół, dlatego kolejna edycja Garwowizji w przyszłym roku chyba już została przesądzona.
materiały prasowe: Paulina Piechocka, red. UM Garwolin