Niezwykły koncert kolęd w Garwolinie

W miniony weekend w Kolegiacie odbył się niezwykły koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Trzej dyrygenci, soliści, chór i orkiestra zaprezentowali w Garwolinie najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Była to magiczna muzyczna uczta w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia i pełne wzruszeń spotkanie z polską kulturą i tradycją

Cechą charakterystyczną kolęd i pastorałek śpiewanych przez zespół „Mazowsze” jest z jednej strony ich kunsztowne wykonanie, a z drugiej prostota. Piękne aranżacje nie tylko poruszyły najczulsze struny duszy słuchaczy, ale również pozwoliły śpiewać razem z zespołem. Publiczność usłyszała głównie kolędy polskie oparte na motywach ludowych, tak bliskich naszemu sercu, sercu Mazowsza. Ale nie zabrakło także pieśni w języku angielskim czy ukraińskim. Koncert zakończył się kilkoma bisami i stał się dla jego uczestników niesamowitym przeżyciem.

– Piękny kościół i wspaniała akustyka. Nie wszystkie świątynie mają tak dobrą akustykę jak ta w Garwolinie – zauważył dyrektor i dyrygent Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego Jacek Boniecki. – Rzadko też się zdarza, że koncerty jak ten w Garwolinie, prowadzi trzech dyrygentów – dodał przedstawiając swoich współpracowników Bartosza Goska i Wojciecha Gwiszcza. Wyjątkowym  akcentem był również fakt, że w zespole wystąpiła przed własną publicznością mieszkająca pod Garwolinem Kinga Kapczyńska. – Widok rodziny, przyjaciół, znajomych twarzy wśród widowni i duma z reprezentowania polskiej kultury w miejscu, z którego pochodzę sprawiły, że to doświadczenie było nie tylko artystyczne, ale także bardzo osobiste – wyznała. Kinga już od blisko roku należy do grona chórzystów zespołu „Mazowsze”.

Wszystkich wiernych przybyłych do świątyni, a w szczególności artystów z dyrektorem Jackiem Bonieckim na czele, gospodarz miasta burmistrz Marzenę Świeczak oraz członkinię zarządu województwa mazowieckiego Janinę Ewę Orzełowską, przywitał ks. kan. Stanisław Szymuś. Proboszcz zaznaczył, iż koncert jest niesamowitym finałem przeżywania w ostatnich latach wielkich jubileuszy. Nie tak dawno obchodziliśmy 600-lecie parafii, a ubiegły rok pozwolił nam przeżywać 600-lecie nadania praw miejskich miastu. – Żebyśmy się umieli cieszyć i żebyśmy znajdowali czas na radość ze wspólnych spotkań z dobrymi ludźmi. Wszystkiego dobrego od całego “Mazowsza”! – na zakończenie koncertu najserdeczniejsze życzenia noworoczne złożyli mieszkańcom Garwolina i powiatu nasi goście, wśród nich wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Ten koncert z pewnością pozostanie w naszej pamięci jako jedno z najpiękniejszych muzycznych doświadczeń okresu świątecznego. Zdaniem Burmistrz Miasta Garwolina Marzeny Świeczak, zespół „Mazowsze” podarował nie tylko wspaniałą muzyczną ucztę, ale również pełne wzruszeń spotkanie z polską kulturą i tradycją. – W imieniu organizatorów dziękuję za współpracę przy przygotowaniach do koncertu dyrekcji i pracownikom Katolickiego Liceum C.K. Norwida w Garwolinie, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie, Urzędu Miasta i Kolegiaty. Dziękuję pani marszałek, że ma w sercu Garwolin. A wszystkim zgromadzonym na koncercie dziękuję za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery – podkreśliła burmistrz.

Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak
Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego ks. Stanisław Szymuś
Dyrektor PZLPiT “Mazowsze” Jacek Boniecki

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta