Garwolin uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak wraz ze współorganizatorami zaprosili do udziału w oficjalnych obchodach.

Złożenie kwiatów i wspólna modlitwa

O godz. 16.45 delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta”  – żołnierza 1. Pułku Strzelców Konnych, oficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego. Po 74 latach, pochowany niegdyś pod fałszywym nazwiskiem oficer Wojska Polskiego, 10.11.2022 r. spoczął na garwolińskim cmentarzu parafialnym. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy AK i Żołnierzy Wyklętych na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 17.30 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego odprawiono mszę świętą w intencji poległych i zmarłych  Żołnierzy Wyklętych.


Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci

Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź szkalowani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.

Sejm Rzeczpospolitej w lutym 2011 roku podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca. Wybór daty nie jest przypadkowy: tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- polskiej cywilno-wojskowej organizacji antykomunistycznej.


Współorganizatorzy wydarzenia

Partnerami powiatowo-miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli: Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

 

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta