Garwolin uczcił 84. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

84 lata temu utworzono Polskie Państwo Podziemne. Organizacja ta była fenomenem w skali Europy i nie miała swojego odpowiednika w żadnym innym państwie. Było to spólne dzieło polskich patriotów z różnych stron politycznego sporu. Powód do dumy i refleksji na dziś. W kolejną rocznicę powstania PPP, odbyły się uroczystości miejsko-powiatowe, które są gestem szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy walczyli z okupantem i przyczynili się do odzyskania suwerenności i niepodległości Polski.

Delegacje samorządów, środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, związków zawodowych, szkół powiatowych i miejskich, służb mundurowych uczcili 84. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Do udziału w tegorocznych uroczystościach zaprosili Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Dyrektor ZS im. S. Staszica w Miętnem Lilla Nawrocka. O godz. 9.30 nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych i pomordowanych Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Garwolinie.

Następnie o godz. 10.00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem odprawiono Mszę Święta w intencji Ojczyzny. Dalsza część uroczystości odbyła się w Dworku w Miętnem, gdzie złożono kwiaty pod tablicą w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu, nauczycielom, organizatorom i uczestnikom tajnego nauczania na Ziemi Garwolińskiej w latach 1939-44. Program artystyczny „Polskie Państwo Podziemne – Bóg Honor Ojczyzna!” został przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół im. S. Staszica w Miętnem. W szkole można było obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa Pawła Murawskiego „Polskie Państwo Podziemne”, jak również wystawę dokumentów i fotografii z okresu okupacji niemieckiej ze zbiorów portalu Garwolin.org.


Losy Polskiego Państwa Podziemnego stanowią szczególną część naszej narodowej historii i zasługują na godne upamiętnienie. Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej (a nawet wychodziły poza ziemie przedwojennej Polski) oraz zakres prowadzonych w konspiracji prac. W różnych krajach działały mniej czy więcej liczne organizacje konspiracyjne, ale nigdzie nie stworzono podziemnego państwa z jego rozbudowanymi konspiracyjnymi strukturami i agendami – wojskowymi i cywilnymi. PPP nie ograniczało się do bieżącej walki z okupantami, ale prowadziło także w szerokim zakresie prace przygotowawcze na okres „przełomu” (powstania powszechnego) oraz na okres powojenny. Bardzo duży nacisk położono na akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach od szkół podstawowych po uniwersytety. Za początek Polskiego Państwa Podziemnego przyjęto datę 27 września 1939 roku, kiedy utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Od 1998 roku Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest 27 września.

Fot. Urząd Miasta Garwolina, Starostwo Powiatowe w Garwolinie

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta