Ekologiczny piknik rodzinny w „Dwójce w Koszarach”

8 września w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie odbędzie się Ekologiczny Piknik Rodzinny. Organizatorem wydarzenia jest Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i Dyrektor PSP nr 2 Adam Wyskwar. Piknik został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W pikniku wezmą udział dzieci i młodzież szkolna pod opieką nauczycieli i rodziców. W programie m.in. eko – miasteczko na terenie szkoły, gry, konkursy z nagrodami, zabawy, warsztaty edukacyjne oraz liczne atrakcje przygotowane przez animatorów na stoiskach edukacyjnych.

– Będziemy uczyć się przez zabawę i integrację m.in. wyrabiać nawyki porządkowania, segregowania odpadów, oszczędnego korzystania z materiałów i surowców. To nie pierwsze przedsięwzięcie proekologiczne w naszej szkole. Modę na ekologiczny styl życia tworzymy od wielu lat, także współpracując z różnymi krajami poprzez projekty Erasmus+ tj. „Małymi krokami do wielkiego celu – co mogę zrobić dla ziemi?”, “Matematyka królową nauk – nauka drogą do sukcesu”, „We want a better future – Chcemy lepszej przyszłości”, „Kreatywni nauczyciele to kreatywni uczniowie”. W projektach tych poruszaliśmy sprawy ekologii, zapobiegania skutkom zmiany klimatycznej, ograniczenia produkcji śmieci itp. Na pikniku będzie można także uzyskać informacje na temat Erasmusa i zapoznać się z rezultatami  – informuje Adam Wyskwar Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

Już dziś myślmy o przyszłości. Nie ma lepszej inwestycji, niż wspieranie edukacji młodego pokolenia. Szczególnie mocno tej związanej z ochroną środowiska. Dwie instytucje, Urząd Miasta Garwolina i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie, we współpracy przygotowały wniosek o dofinansowanie ekologicznego pikniku rodzinnego. Uzyskał on pozytywną ocenę, dzięki czemu możemy w Garwolinie w „Dwójce” zorganizować takie przedsięwzięcie ze wsparciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Warszawie.

– Skupiamy się szczególnie mocno na dzieciach i młodzieży, zgodnie z przysłowiem „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Ale korzystamy także jako mieszkańcy z innych programów dedykowanych środowisku np. Mazowsze dla Czystego Powietrza, Mazowsze dla Klimatu, Mazowsze dla Rodzinnych Ogrodów Dzialkowych, licznych programów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Prowadzimy także w urzędzie miasta punkt konsultacyjno-informacyjny dot. programu “Czyste Powietrze” i pomagamy naszym mieszkańcom w uzyskaniu dotacji na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła czy termomodernizację budynków – podkreśla Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak.

Edukacja ekologiczna jest procesem długotrwałym i bezterminowym, a przyzwyczajenia i wiedza nabyta w młodości decydują o późniejszych zachowaniach i cechach człowieka. Warto więc już teraz nałożyć większy nacisk na edukację ekologiczną naszych dzieci. Dorośli już wiedzą – że nie można spalać śmieci, należy segregować odpady, nie można wycinać lasów, ogólnie – trzeba dbać o środowisko. Obserwujemy rosnącą modę na bycie „eko”. To dobrze, to właśnie klucz do tego, by Ziemia wciąż była naszym domem. Domem czystym, schludnym, bezpiecznym i zadbanym. Obecne działania spełzną jednak na niczym, jeżeli nie zadbamy o to, by dalsze kroki podejmowały kolejne pokolenia – nasze dzieci, wnuki i prawnuki.

– Dlatego tak ważne jest, aby oprócz działań dzisiejszych, zadbać o to, by gdy nas już zabraknie, ktoś kontynuował dzieło dbania o czystość naszej planety. To zadanie także dla kolejnych pokoleń – informuje Beata Pasternak kierownik Wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta