Dzień Solidarności i Wolności

Dziś 31 sierpnia. Dzień, w którym wspominamy wydarzenia sprzed lat i przypominamy o wadze i znaczeniu “Solidarności” dla historii Polski. Dziś też łączymy się ze wszystkimi narodami dążącymi ku wolności i demokracji w swoich krajach.

41. lat temu, 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku podpisano porozumienia sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Data ta, upamiętnia historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i w Polsce i w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Kryzys gospodarczy końca lat siedemdziesiątych, działalność opozycji i wybór Papieża Polaka były elementami genezy Sierpnia 1980. Kolejna podwyżka cen w lipcu 1980 spowodowała fale strajków, które rozpoczęły się w lubelskim Świdniku. Strajkujący żądali już nie tylko podwyżek płac, lecz także zmian w funkcjonowaniu związków zakładowych i gwarancji bezpieczeństwa. Kiedy wydawało się, że władza uspokoiła nastroje i podpisała porozumienia ze strajkującymi załogami z Lubelszczyzny, 14 sierpnia wybuchł strajk, który zmienił historię Polski. Pracę przerwała załoga Stoczni Gdańskiej im. Lenina, oburzona zwolnieniem z zakładu Anny Walentynowicz, działaczki Wolnych Związków Zawodowych. Komitet strajkowy, na czele którego stanął inny działacz WZZ, zwolniony ze stoczni w 1976 r. Lech Wałęsa, sformułował trzy postulaty – przywrócenie zwolnionych do pracy podwyżka płac i zasiłków a także budowa pomnika upamiętniającego stoczniowców poległych w Grudniu 1970 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, powołany 17 sierpnia sformułował słynne 21 postulatów.

31 sierpnia 1980 r. powstał największy w historii Polski ruch społeczny Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność”. Konsekwencją tego były procesy przemian społecznych i ustrojowych, które mimo prób ich powstrzymania doprowadziły do przeprowadzenia 4 czerwca 1989 roku pierwszych częściowo wolnych wyborów i zmianę ustroju Polski.

Święto państwowe zostało utworzone w 2005 roku w 25. rocznicę podpisania porozumień.

 

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta