Już w najbliższy weekend w ramach Festiwalu Saturator Teatralny odbędą się warsztaty „Bliskość w ruchu” mające na celu pogłębienie bliskości w relacjach rodzic-dziecko. Ruch i dotyk to dwa elementy, w oparciu o które pracować będą uczestnicy sobotniego i niedzielnego spotkania. Warsztaty są bezpłatne, ale konieczna jest rejestracja. Liczba miejsc ograniczona. Warto przy okazji teatralnej uczty, zgłębić zagadnienia komunikacji i dobrego bycia razem!
„Bliskość w ruchu” to warsztaty dla rodziców i dzieci. To okazja do spotkania i budowania porozumienia z dzieckiem i ze sobą. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę na doświadczenie innej formy komunikacji i wzmocnienie więzi rodzic-dziecko. Dotyk jest jednym z ważniejszych elementów prawidłowego rozwoju człowieka i najważniejszym elementem „Bliskości w ruchu”. Przyjemność, obecność, uważność na siebie wzajemnie to podstawowe zasady naszych spotkań. Poprzez działania ruchowe, skupienie na ciele i pracę z wyobraźnią integrujemy działania obu półkul mózgowych. Pozwala to pogłębiać najważniejszą w życiu dziecka relację oraz oprzeć ją na bezpiecznym dotyku, bliskości i zaufaniu. Wszystko po to, aby móc dzielić się swoimi przeżyciami i potrzebami, rozwijać poczucie bycia wartościowym, widzianym, branym pod uwagę, ważnym. W trakcie warsztatów uczestnicy będą biegać, skakać, turlać się, oddychać, latać i upadać, śmiać się i rozwijać spontaniczność. To narzędzia pomocne w rozwijaniu 4 ważnych elementów dobrej i wspierającej więzi: gotowości do zabawy, akceptacji, ciekawości oraz empatii.
Podczas warsztatu działania prowadzone są dwutorowo. Uczestnicy:
-
rozwijają zdolności motoryczne i świadomość ciała,
-
wzmacniają zaufanie i pewność siebie oraz poczucie własnej wartości.
Warsztatowe ćwiczeni będą przeplatane garścią informacji o Ruch Rozwijającym Weroniki Scherborne oraz liczne badania potwierdzające ogromną wagę dotyku dla kierunku ścieżki rozwoju człowieka. Sposób w jaki traktowane jest ciało od urodzenia może wiązać się z tym, jak traktuje się cielesność, swoje ciało, jego obraz i role w relacjach. Dotyk uczy szacunku do siebie, dbania o swoje potrzeby i granice. Wpływa na kształtowanie człowieka, który mając dobre doświadczenia miłości i bezpieczeństwa rozwija w sobie sprawczość, osiąga więcej i jest szczęśliwszy.
Czas i miejsce akcji oraz uczestnicy
Spotkanie sobotnie potrwa około 60 minut. Organizatorzy zakładają, że pogoda umożliwi przeprowadzenie spotkania w ogrodzie CSiK. W przypadku konieczności zmiany miejsca, uczestnicy zostaną o tym poinformowani. Zaproszenie kierowane jest do rodziców i dzieci w wieku do 10 lat, w układzie: jeden rodzic na jedno dziecko, dwoje rodziców na jedno dziecko, ale raczej nie dwoje dzieci na jednego rodzica. Maksymalna liczba uczestników to 10 par. Chęć udziału w spotkaniu należy zgłosić mailowo najpóźniej do piątku 8 września na adres: bmikulska@csik.garwolin.pl koniecznie w temacie hasło: BLISKOŚĆ W RUCHU i telefon kontaktowy do siebie.
Na warsztatach potrzebna będzie butelka wody i wygodny strój, który nie krępuje ruchów.
Prowadząca
Kasia Burzyńska – jest psycholożką; ukończyła szkołę psychoterapii DDA / DDD zorientowanej integracyjnie. Praktykuje taniec i ruch – improwizację, kontakt improwizację i techniki budowania świadomości ciała wykorzystując je w pracy z kolektywem artystycznym SzurSure, w gabinecie psychoterapeutycznym i w życiu codziennym. Eksploruje ruch i dotyk jako alternatywną formę komunikacji i narzędzie wykorzystywane w rozwoju dorosłych i dzieci. W swojej praktyce łączę wiedzę zdobytą na płaszczyźnie klasycznej psychologii oraz pracy z ciałem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Wojskowym Instytucie Medycznym w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie oraz jako wolontariusz w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę; stażystka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Prowadzi psychoedukacyjny instagram Psychosoczewka.
Informacja prasowa CSiK