Aktywni seniorzy z Garwolina z wizytą w Sandomierzu

– Takie wyjazdy to świetna okazja, by lepiej poznać siebie wzajemnie, swoje potrzeby i potencjał, co owocuje w przyszłości i przekłada się na inicjatywy senioralne i realne działania seniorów na rzecz miasta – podkreślają Sławomir Ziędalski Przewodniczący Rady Seniorów oraz Grażyna Makulec Przewodnicząca Klubu Seniora.

Okres pandemii i izolacji wpłynęły znacząco na życie ludzi na wielu płaszczyznach m.in. na stosunki społeczne. Ludzie byli zmuszeni do ograniczania kontaktów i unikania spotkań towarzyskich, co wpłynęło negatywnie na relacje międzyludzkie. Seniorzy, ze względu na większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, często musieli pozostawać w domu, co prowadziło do izolacji od rodziny, przyjaciół i społeczności.

– Pandemia nauczyła nas, jak cenne są relacje międzyludzkie i społeczność. Budowanie na nowo tych relacji może przynieść ogromne korzyści zarówno na poziomie osobistym, jak i społecznym dla naszego miasta – podkreśla Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak.

Dzięki inicjatywie Miejskiej Rady Seniorów, wsparciu samorządu Mazowsza i Garwolina, we wrześniu nasi seniorzy zrealizowali projekt pn. „Aktywny Senior w Garwolinie”, w ramach którego m.in. wzięli udział w wyjeździe integracyjno-krajoznawczym po Sandomierzu i okolicach. Zwiedzanie Polski przez seniorów jest wspaniałym sposobem nie tylko na spędzanie czasu, ale także uczenie się nowych rzeczy oraz czerpanie inspiracji i radości z podróżowania. Miejska Rada Seniorów w Garwolinie, oprócz udziału członków rady w wyjeździe zaprosiła do uczestnictwa członków innych organizacji zrzeszających seniorów. Z projektu skorzystało 40 osób.

Jak zaznacza Członek Zarządu Województwa Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, tego typu projekty są dla seniorów szansą, aby nie tylko jesień życia spędzić w gronie przyjaciół, ale przede wszystkim mieć możliwość ciągłego rozwoju i realizacji pasji.

Projekt „Aktywny senior w Garwolinie” uzyskał pomoc finansową w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rad Seniorów „Mazowsze dla Seniorów 2023”. To jeden z kilkunastu programów wsparcia z Mazowsza, z którego drugi rok z rzędu skorzystali seniorzy z Garwolina. Umowa na dotację w wysokości 23 970,00 zł została podpisana 24 maja 2023 r. Wartość zadania wyniosła 30 000,00 zł. Wkład własny w kwocie 6030,00 zł to środki budżetu Garwolina.

Przez jeden dzień w ramach trzydniowego wyjazdu, seniorom towarzyszyła także Burmistrz Miasta Marzena Świeczak i Kierownik Wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Beata Pasternak.

– Wspólna praca nad takimi projektami i inicjatywami społecznymi zbliża ludzi. A składanie wniosków o dofinansowanie w takich projektach ma sens, ponieważ inwestowanie w ludzi jest tak samo ważne, jak w inwestycje infrastrukturalne – podsumowałam Beata Pasternak.

Zadanie pn. „Aktywni seniorzy z Garwolina” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta