83. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Samorządowcy, przedstawiciele szkół i kombatantów z ŚZŻAK Obwodu “Gołąb” Garwolin, przedstawiciele służb mundurowych uczcili 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Na obchody zaprosili Starosta Powiatu Garwolińskiego, Burmistrz Garwolina oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.

Polskie Państwo Podziemne powstało 27 września 1939 roku, w Warszawie. Początkiem było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, a następnie – w lutym 1942 r. – w Armię Krajową (AK). PPP miało tajne struktury – zarówno cywilne, jak i wojskowe. Podlegało Rządowi RP na uchodźstwie. Działało na terytorium państwa polskiego okupowanym przez III Rzeszę i ZSRR. Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 roku AK liczyła około 200 tys. członków.

O godz. 9.30 nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych i pomordowanych Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Garwolinie. Następnie o godz. 10.00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po niej delegacje przemaszerowały do Dworku w Miętnem, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Pod tablicą w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu złożono kwiaty, a młodzież z I LO w Garwolinie w samo południe wystąpiła w programie artystycznym „Jesteśmy, bo pamiętamy”.

W Dworku w Miętnem można również obejrzeć dwie wystawy: autorstwa Pawła Murawskiego „Polskie Państwo Podziemne” z IPN, a także ekspozycję pokazującą wyposażenie wojskowe z kampanii wrześniowej ze zbiorów Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

Losy Polskiego Państwa Podziemnego stanowią szczególną część naszej narodowej historii i zasługują na godne upamiętnienie. Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej (a nawet wychodziły poza ziemie przedwojennej Polski) oraz zakres prowadzonych w konspiracji prac. W różnych krajach działały mniej czy więcej liczne organizacje konspiracyjne, ale nigdzie nie stworzono podziemnego państwa z jego rozbudowanymi konspiracyjnymi strukturami i agendami – wojskowymi i cywilnymi. PPP nie ograniczało się do bieżącej walki z okupantami, ale prowadziło także w szerokim zakresie prace przygotowawcze na okres „przełomu” (powstania powszechnego) oraz na okres powojenny. Bardzo duży nacisk położono na akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach od szkół podstawowych po uniwersytety. Za początek Polskiego Państwa Podziemnego przyjęto datę 27 września 1939 roku, kiedy utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Od 1998 roku Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest 27 września.

 

Zobacz również

Biblioteka zaprasza w marcu

Udostępnij Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza w marcu na wiele atrakcji dla małych i dużych. Zerknijcie na kalendarium. Udostępnij Podobne tematyKoncert uczniów z ogniska...Zaproszenie - Komisja...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta