25 lat minęło … imienia 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie

25 lat temu Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Garwolinie nadano imię 1. Pułku Strzelców Konnych. Tegoroczny jubileusz zorganizowany przez społeczność szkolną był wyjątkowy. W programie występy dzieci i młodzieży, zamknięcie kapsuły czasu, zwiedzanie szkoły i okolicznościowych wystaw. Działo się i goście również dopisali.

11 maja 1997 roku Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała imię 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Okoliczności wyboru patrona szkoły przypomniał zebranym wieloletni, ówczesny dyrektor placówki Edmund Mucha.

Z okazji święta szkoły całej społeczności szkolnej burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak złożyła gratulacje i życzenia.

– Dzisiejsza uroczystość to moment szczególny. W pewien sposób podsumowuje pewien etap rozwoju placówki, ale przede wszystkim podkreśla, jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności. Nie chcemy, żeby szkoła była nijaka, pragniemy, by stale się rozwijała i na rozwój tej placówki pracujemy wszyscy. Samorząd, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice. Szkoła się zmienia, powstają nowoczesne pracownie, pojawia się nowy sprzęt komputerowy, nowinki technologiczne. Ale to, co jest ważne dla miasta, dla nas wszystkich, to to, że ta szkoła w codziennej pracy zwraca uwagę na wychowanie młodego człowieka. Honor, odwaga, entuzjazm, miłość do Ojczyzny, Boga i człowieka oraz poczucie odpowiedzialności za naród i Polskę – to wartości o nieprzemijającym znaczeniu, którymi kierowali się w swoim życiu i walce Strzelcy z Garwolina. Patron, który nadaje kierunek refleksji i służy przykładem, jest ważnym punktem odniesienia, opiekunem i drogowskazem. Nie mam wątpliwości, że trzeba umacniać w dzieciach i młodzieży te wartości, bo jesteśmy spadkobiercami tej chlubnej przeszłości 1. Pułku Strzelców Konnych z Garwolina – powiedziała burmistrz dziękując obecnym i dotychczasowym nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za mądrą pracę, codzienną troskę i trud w wychowywaniu młodych, kolejnych pokoleń mieszkańców naszego miasta. Uczniom, absolwentom i wszystkim opuszczającym mury tej szkoły życzyła, aby ideały o które walczyli garwolińscy kawalerzyści, były udziałem i wzorcem w ich dalszym życiu. – Wchodźcie mądrze w dorosłość, a budując swój własny świat pamiętajcie, że są wartości, dla których warto zrezygnować z “mieć” na rzecz “być”. Jestem pewna, że silni tradycją 1. Pułku Strzelców Konnych sięgać będziecie po kolejne sukcesy w nauce i pracy zawodowej – podkreśliła.

Pułk Strzelców Konnych  uczestniczył w wojnie polsko- bolszewickiej w latach 1919-1920 oraz kampanii wrześniowej 1939 r. W czasie okupacji żołnierze pułku działali najpierw w Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej, a w 1944 roku brali udział w powstaniu warszawskim. W czasie pokoju pułk był jedną z najlepiej prezentujących się jednostek jazdy w rejonie Warszawy.

– 25 lat temu wybór patrona i nadanie imienia szkole było ważnym wydarzeniem w jej życiu. Patron jakim jest 1. Pułk Strzelców Konnych, czyni nas wyjątkowymi. Jednakże imię to nie jest tylko zaszczytem, jest przede wszystkim obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się walka o wolność ojczyzny – powiedział dyrektor szkoły Adam Wyskwar.

O nauce, pracy i sukcesach szkoły na stronie www.sp2garwolin.szkolnastrona.pl

Zobacz również

GKS Wilga Garwolin poszukuje trenera

Udostępnij Garwoliński Klub Sportowy Wilga Garwolin poszukuje trenera sekcji lekkiej atletyki. Zarząd klubu ze Sportowej nowego szkoleniowca chce zatrudnić z dniem 1 stycznia 2024 roku....

Czytaj więcej

Bieg mikołajkowy w uroczej aurze

Udostępnij Czapy śniegu, biel, gdzie okiem sięgnąć, spokój i… entuzjaści biegów. Tak było w niedzielę podczas Biegu Mikołajkowego przy zbiorniku retencyjnym. A oprócz tego dużo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta