25 lat minęło … imienia 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie

25 lat temu Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Garwolinie nadano imię 1. Pułku Strzelców Konnych. Tegoroczny jubileusz zorganizowany przez społeczność szkolną był wyjątkowy. W programie występy dzieci i młodzieży, zamknięcie kapsuły czasu, zwiedzanie szkoły i okolicznościowych wystaw. Działo się i goście również dopisali.

11 maja 1997 roku Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała imię 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Okoliczności wyboru patrona szkoły przypomniał zebranym wieloletni, ówczesny dyrektor placówki Edmund Mucha.

Z okazji święta szkoły całej społeczności szkolnej burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak złożyła gratulacje i życzenia.

– Dzisiejsza uroczystość to moment szczególny. W pewien sposób podsumowuje pewien etap rozwoju placówki, ale przede wszystkim podkreśla, jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności. Nie chcemy, żeby szkoła była nijaka, pragniemy, by stale się rozwijała i na rozwój tej placówki pracujemy wszyscy. Samorząd, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice. Szkoła się zmienia, powstają nowoczesne pracownie, pojawia się nowy sprzęt komputerowy, nowinki technologiczne. Ale to, co jest ważne dla miasta, dla nas wszystkich, to to, że ta szkoła w codziennej pracy zwraca uwagę na wychowanie młodego człowieka. Honor, odwaga, entuzjazm, miłość do Ojczyzny, Boga i człowieka oraz poczucie odpowiedzialności za naród i Polskę – to wartości o nieprzemijającym znaczeniu, którymi kierowali się w swoim życiu i walce Strzelcy z Garwolina. Patron, który nadaje kierunek refleksji i służy przykładem, jest ważnym punktem odniesienia, opiekunem i drogowskazem. Nie mam wątpliwości, że trzeba umacniać w dzieciach i młodzieży te wartości, bo jesteśmy spadkobiercami tej chlubnej przeszłości 1. Pułku Strzelców Konnych z Garwolina – powiedziała burmistrz dziękując obecnym i dotychczasowym nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za mądrą pracę, codzienną troskę i trud w wychowywaniu młodych, kolejnych pokoleń mieszkańców naszego miasta. Uczniom, absolwentom i wszystkim opuszczającym mury tej szkoły życzyła, aby ideały o które walczyli garwolińscy kawalerzyści, były udziałem i wzorcem w ich dalszym życiu. – Wchodźcie mądrze w dorosłość, a budując swój własny świat pamiętajcie, że są wartości, dla których warto zrezygnować z “mieć” na rzecz “być”. Jestem pewna, że silni tradycją 1. Pułku Strzelców Konnych sięgać będziecie po kolejne sukcesy w nauce i pracy zawodowej – podkreśliła.

Pułk Strzelców Konnych  uczestniczył w wojnie polsko- bolszewickiej w latach 1919-1920 oraz kampanii wrześniowej 1939 r. W czasie okupacji żołnierze pułku działali najpierw w Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej, a w 1944 roku brali udział w powstaniu warszawskim. W czasie pokoju pułk był jedną z najlepiej prezentujących się jednostek jazdy w rejonie Warszawy.

– 25 lat temu wybór patrona i nadanie imienia szkole było ważnym wydarzeniem w jej życiu. Patron jakim jest 1. Pułk Strzelców Konnych, czyni nas wyjątkowymi. Jednakże imię to nie jest tylko zaszczytem, jest przede wszystkim obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się walka o wolność ojczyzny – powiedział dyrektor szkoły Adam Wyskwar.

O nauce, pracy i sukcesach szkoły na stronie www.sp2garwolin.szkolnastrona.pl

Zobacz również

Patriotyzm konsumencki – to lubię!

Udostępnij #KupujŚwiadomie to hasło kampanii prowadzonej przez KOWR zachęcającej do świadomego wyboru produktów z oznaczeniami i certyfikatami żywności, do których należą: znak PRODUKT POLSKI, logo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta