10 podróży, które trzeba w życiu odbyć

Świat jest niestety zbyt wielki, by zwiedzić go w całości. Trzeba wybierać. Opisy Indii, Peru, Australii itd będą tylko przedsmakiem, inspiracja do tego, byście Państwo sami ruszyli w drogę i poznali świat wszystkimi zmysłami. Oto subiektywna lista podróżnika Jana Szamryka 10-ciu krajów, które naprawdę warto odwiedzić i zobaczyć tam…

INDIE Tadź Mahal

Pałac z czystego marmuru uznawany jest za najwspanialsze działo architektoniczne świata, bo powstał z jeszcze czystszej miłości. Patrząc na tę bryłę nie można oderwać od niej wzroku. O wschodzie słońca wydaje się różowy, w ciągu dnia jest kremowobiały a po południu jakby pomarańczowy. Jego majestat, piękno i harmonię najlepiej widać z oddali. Najpiękniejszy i najsłynniejszy grobowiec na świecie zaliczany do siedmiu nowych cudów świata, Hindusi zawdzięczają cesarzowi Szahdżahanowi, który rządził imperium Wielkich Mongołów w XVII w. Nie mógł on przeboleć straty swej ukochanej żony Muntaz Mahal, która zmarła w 1629 roku. Cesarz postanowił pochować ją z rozmachem dotąd niespotykanym. Powstała budowla-cud, uznawana za wybitny przykład architektury mongolskiej, w której mieszają się wpływy muzułmańskie, indyjskie i perskie. Wznosiło go 20 tysięcy ludzi. Tadź Mahal z perskiego „Pałac królewski”, to pięciokopułowa budowla o wysokości 74 m., która wydaje się unosić w powietrzu. Otaczają go cztery minarety oraz ogród z fontannami i basenami. Każda stronę grobowca zdobi ogromny łuk, wznoszący się na 33 metry. Centralna część budynku jest zwieńczona potężną kopułą. Wewnątrz, w głównej komnacie, znajdują się dwa pomniki nagrobne Muntaz Mahal i szacha Dżehana.

Tadź Mahal to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie, stworzone w dowód miłości do kobiety.

W następnym odcinku: Nepal

 

Drodzy Przyjaciele i sympatycy podróży:

Wspólnie podróżujemy i dzielimy najpiękniejsze przeżycia, a zatem te życzenia płyną do Was z głębi naszych serc. Gdy nadejdą Święta niech nadzieja i radość zastukają do Państwa drzwi, a Wielkanoc przyniesie szczęście i piękny uśmiech każdego dnia. Niech w Waszych sercach gości Zmartwychwstały Chrystus wypełniając je miłością i spokojem. Zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych życzy zespół redakcyjny w składzie:

Beata Pasternak, Kamila Kaczorowska, Dominika Sionek, Magdalena Trzeciak i Jan Szamryk

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta