Zapraszamy na uroczystości 15 sierpnia

Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Burmistrz Miasta Marzena Świeczak, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Sławomir Głowiński zapraszają do obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Święta Wojska Polskiego i Święta Czynu Chłopskiego.

Oficjalne obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą odprawioną o godz. 10.00 w garwolińskiej kolegiacie, po której nastąpi przemarsz z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry OSP Garwolin pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po przemówieniach i złożeniu kwiatów odbędzie się piknik historyczny na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (za kolegiatą). Organizatorzy przygotowali stoiska dla dzieci, stoiska historyczne z wystawą broni i umundurowania z 1920 roku a także wystawę “Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”.

Częścią miejsko-powiatowych obchodów tak wielkiego jubileuszu będzie Nocny Maraton Filmowy w Kinie Wilga. W sobotni wieczór będzie można obejrzeć 3 polskie filmy, które nie tylko przypominają ważne wydarzenia historyczne z ubiegłego wieku, walkę o wolną Polskę, lecz także opisują historie miłosne, przyjaźnie, mówią o trudnych wyborach i uniwersalnych wartościach. Na dużym ekranie zostaną wyświetlone tytuły: “Piłsudski”, “Miasto 44” i “Legiony”. Początek maratonu o godz. 19.00, wstęp z wejściówkami, które można odebrać w Centrum Sportu i Kultury, Nadwodna 1.

Zapraszamy również do udziału w konkursie: “Ślady Bitwy Warszawskiej w Garwolinie” ogłoszonego na fanpage Miasta Garwolin. Nasze miasto było również areną walk w sierpniu 1920 roku: zdobyte przez bolszewików, potem odbite przez siły polskie. Chcemy podkreślić okrągłą rocznice zwycięskiej bitwy i uzmysłowić że historia jest wszędzie: w mijanych do pracy pomnikach, nazwach ulic, opowieściach rodzinnych. Poznajmy bliżej historię miasta sprzed 100 lat!

Partnerami obchodów 15 sierpnia są: Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Dawny Powiat Garwolin i Okolice, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych i Garda.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta