Zapraszamy na uroczystości 15 sierpnia do Garwolina

Razem świętujmy święto naszych żołnierzy i wiktorię Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku. Tego dnia wspominamy również zaangażowanie polskich chłopów, którzy odpowiedzieli na apel władz i masowo wstępowali do Wojska Polskiego. To święto jest świętem nas wszystkich.

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej Burmistrz Miasta Marzena Świeczak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki,  Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Sławomir Głowiński zapraszają do obchodów Święta Wojska Polskiego, Święta Czynu Chłopskiego oraz Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powszechnie zwanego świętem Matki Boskiej Zielnej, opiekunki bujnej roślinności i zbiorów.

Oficjalne obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą odprawioną o godz. 10.00 w garwolińskiej kolegiacie, po której nastąpi przemarsz delegacji z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry OSP Garwolin pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po przemówieniach i złożeniu kwiatów odbędzie się piknik historyczny na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (za kolegiatą).

Piknik pełen atrakcji

Na skwerze za kolegiatą po oficjalnych obchodach zapraszamy na piknik. Wśród stoisk przygotowanych przez Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gardę, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne znajdzie się również stoisko historyczne z wystawą broni i umundurowania z 1920 roku, wystawa IPN “Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”, a także stoisko z atrakcjami dla dzieci. O oprawę muzyczną pikniku zadba Tadeusz Talarek, który wystąpi z koncertem pieśni patriotycznych.

Wydarzenia towarzyszące

15 sierpnia o godz. 10.30 Kino Wilga zaprasza na darmowy seans filmu o Bitwie Warszawskiej. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana w 3D. Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych. Od 12 do 19 sierpnia w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej będzie można zobaczyć wystawę zbiorów biblioteki poświęconych historii polskiej wojskowości. Wystawę IPN prezentowaną podczas pikniku będzie można obejrzeć do końca sierpnia – będzie ona wyeksponowana na ogrodzeniu plebanii przy kolegiacie.

Garwolin pełen śladów Bitwy Warszawskiej

Nasze miasto, tak jak większa część Mazowsza było areną walk w sierpniu 1920 roku: 13 sierpnia wkroczyli tutaj bolszewicy, zaś 16 sierpnia wojska gen. Daniela Konarzewskiego odbiły Garwolin. Na cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła z 1920 roku, na skwerze Solidarności upamiętniono wspomnianego wcześniej gen. Konarzewskiego, a za kolegiatą na skraju skweru stoi kamień z tablicą wspominającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, który w czasie Bitwy Warszawskiej nocował w Garwolinie. – Zapraszam do spaceru po Garwolinie śladami Bitwy Warszawskiej. Historia jest wszędzie: w mijanych do pracy pomnikach, nazwach ulic, opowieściach rodzinnych. Poznajmy ją bliżej! – zachęca burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Współorganizatorami obchodów są: Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Kolegiata Przemienienia Pańskiego, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, Kino Wilga, Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej „Gołąb” Garwolin, Orkiestra Dęta OSP Garwolin, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne Oddział Garwolin oraz Stowarzyszenie Garda.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta