Zachowaj ostrożność i zaszczep pupila

W związku tym, że Miasto Garwolin znajduje się w obszarze zagrożonym wścieklizną, informujemy o obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie psów i kotów.

W rozporządzeniu z 31 grudnia 2021r. Wojewoda Mazowiecki określił obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący: w Warszawie dzielnice: Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: garwoliński, otwocki, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Przypominamy, że w Polsce szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, a kotów zalecane. Natomiast na obszarze zagrożonym jest ono u kotów obowiązkowe.

Wojewoda wprowadził w rozporządzeniu obowiązek szczepienia wszystkich kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Przypomniał, że istnieje obowiązek szczepień psów, który ciąży na każdym właścicielu. Brak szczepienia psa i kota (na terenie zagrożonym wścieklizną) jest wykroczeniem, za który grozi mandat w kwocie 500 złotych.

Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami.

Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.

Więcej informacji o bieżącej sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego i obszarach zagrożonych można znaleźć pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego

 

Informacja prasowa

Zobacz również

Weekend z Mikołajem

Udostępnij Ten od prezentów, ten w czerwonym ubraniu i z wielkim brzuchem, ten na którego czekają dzieci – Mikołaj w niedzielę 4 grudnia gościł w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta